Ѓоковиќ 316 недели на првата позиција на АТП листата: Рекордот само расте

Убави денови за тенисот во соседна Србија

Нема големи промени на новата АТП-листа, Новак Ѓоковиќ е сè уште прв, сега е во 316 недела, додека Ласло Џере направи значителен напредок.

Во топ 10 во светот, сè остана исто, Ѓоковиќ е на првата позиција, следен од Медведев и Надал.

Првата значајна промена е пласманот на Пабло Карен Бусто, кој се искачи на скалата за три позиции и сега е 12-ти во светот.

Душан Лајовиќ го сруши пласманот за две позиции (31.), Филип Краиновиќ падна за едно место (37.), Миомир Кецмановиќ, како и Крајновиќ, падна за едно место (47.), додека Ласло Џере го подобри пласманот за дури осум места и сега е на 49 во светот!

Србија сега има дури пет тенисери во топ 50, освен Франција, ниту една друга земја не може да се пофали со оваа информација!

Да потсетиме, Новак е рекордер во машки тенис според бројот на недели на АТП-листата, но нов предизвик може да биде неговиот рекорд на Стефи Граф, која мина 377 недели на првото место.

Она за што се залага Новак е да го следи турнирот во Монте Карло, каде брани само 90 поени и има многу простор за понатамошно засилување на водството на АТП-листата во случај да оствари добар резултат во Монако, затоа што има 910 дополнителни поени во играта.


Фото: Инстаграм/djokernole