ИМ ГИ ЗАТВОРИ УСТИТЕ НА СИТЕ ВО ЗАПАДНИОТ СВЕТ: Доверливиот човек на Ѓоковиќ погоди точно во целта!

Тренерот на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ, зборуваше за односот на странските медиуми кон најдобриот тенисер во светот.

Анализирајќи го триумфот на Новак во Мелбурн, Хрватот рече дека не му одговара на Западот што Србија, но и овој регион, имаат толку моќна личност.

Иванишевиќ го бранеше светскиот рекет број еден поради нападот и сомнежот за повреда на желудникот, поради што ќе паузира најмалку месец и половина.

„Повторно удираат по него бидејќи тој беше единствениот кој се обиде да застане во одбрана на играчите, да се обиде да подобри нешто. Потоа несреќна повреда на сред турнир, тој имаше четири тешки натпревари. Тој ги знаеше последиците, рече дека е таму за да го освои трофејот. Главата на Новак е најважна тука. Искрено, најмногу се плашев против Милош Раониќ и Александар Зверев. Најмногу имаше болки кога требаше да ги враќа ударите, а не се знае кој удира посилно од нив двајца. Потоа полуфиналето и финалето, а потоа и играта против најдобриот тенисер во последните три месеци, Медведев. Го декласираше на свој терен, каде никогаш не загуби. Покажа дека е најдобриот играч на светот “, го започна интервјуто за ХРТ Иванишевиќ.

Тој се осврна и на третманот на Новак Ѓоковиќ од страна на медиумите.

„Западот не сака таков моќен човек, кој има армија навивачи и кој се осмелува да каже што мисли. Тој верува во своите мисли, тој е опасен за Западот. Некако започна од првпто „заклучување“, така што преку турнејата „Адрија“, не знам што всушност се случи таму особено. Тука е и несреќниот УС Опен, потоа лошото финале на Ролан Гарос и крајот на сезоната. Потоа се појави оваа приказна за фабрикување на повреда “.

„Каков вид измислица на повреда? Кога некои други го прават тоа, тогаш тоа е херојски чин. Тој успеа. Тој потроши многу енергија, му помогнавме да не се замори од тие работи. Сето тоа го разбуди, му даде дополнителна мотивација и сила, а тоа се виде на теренот “.

Тој додава дека Новак е еден од психички најсилните спортисти, потенцирајќи дека треба да го издржи сето тоа.

„ Сите нешта кои ги прави од срце му даваат сила да покаже на сите кој е и што е. И сега трката е интересна. Надал 20, Новак 18, одамна реков дека на крајот ќе има трка меѓу нив двајца, така ќе биде “.

Тој објасни и како беше на  Австралија опен

„Впечатоците се одлични по освојувањето на Австралија опен. За 42 дена видовме сè. Можеби најтажниот момент во историјата на тенисот, започнувате со публика, а половина од мечот останувате без публика. Како и во „Пепелашка“, магијата исчезнува пред полноќ, потоа два дена без публика, а потоа публиката се враќа. Организаторите завршија одлична работа, тие навистина се обидоа да направат сите да се чувствуваме пријатно. На крајот, 18-от Грен слем “, заврши тој.

Извор:спортекстра