Јелена Розга си фати готвач, но не било кој: Кој е Иван Пажанин, скромното момче со врвен талент

Иван Пажанин е познат како готвач, голем миленик на жените и една од омилените ТВ sвезди што го покажа своето богато искуство во кулинарски емисии како „Три, два, еден - готви“.

Роден на 7 ноември 1984 година. во Сплит. Растејќи во таму, тој уште од рана возраст покажа интерес за готвење и разни специјалитети. Љубовта кон готвењето ја наследил од неговата баба и мајка.

Иван открил дека во младоста имал проблеми со килограмите, па затоа во еден дел од животот тежел 120 килограми. Тој успеа да изгуби тежина откако отиде да работи на брод.

Иван е познат по својата врска со убавата и шармантна менаџерка од Солин, Андреа Копрчина. 

Откако се појави на телевизија, не му требаше долго на Иван да стане омилен кај многу жени, а меѓу нив беше и познатата пејачка Лидија Башиќ, која му посвети песна.

Иван и Андреа се појавија заедно во спотот.

Во септември 2018 година тој ја раскина врската со Андреа, но истакна дека тие остануваат во добри односи бидејќи причината за раскинувањето не е трета страна.

Иван призна дека медитеранската кујна е вистинска инспирација за него и тој разви препознатлив начин на готвење комбинирајќи ја шпанската, италијанската и француската кујна и гастрономијата на Грција, Турција и Западна Африка. Од сите земји што патувал, тој бил најмногу импресиониран од Италија.

Тој најмногу сака да готви риба и морски плодови, но тоа не значи дека нема да се обиде да подготвува разни јадења со месо со ориз и тестенини. Неговото омилено авторско јадење е пушен стек од октопод.

Во слободното време сака да гледа фудбал и добри филмови, да се дружи со пријателите и да пие кафе на сонце покрај море. Тој посочува дека сонцето е многу важно за него и не може да го замисли животот без него.

Бизнис

Иван ја изгради својата кариера како готвач како и повеќето други готвачи кои минуваа низ сите работи во кујната, па миеше садови, чистеше и сечеше зеленчук, по што започна да готви на свадби, а потоа започна да работи како готвач.

Првиот сериозен ресторан каде започна да работи самостојно беше ресторанот „Луксор“.

Имаше само 18 години кога отиде да работи на мразокршач во водите на Антарктикот, па ја продолжи семејната традиција, да готви и да плови. Тој работел на бродот секој ден 15 часа и така седум месеци по што се вратил дома, каде што бил само петнаесет дена.

Потоа следуваше работа на јахта во Монте Карло, и кога почувствува дека нема доволно цврсто тло како и работа во ресторан, тој реши да се врати во ресторанот на Хвар „Пасарола“ каде готвеше за познати личности.

На 22-годишна возраст, тој стана готвач. За тој период, тој посочува дека му било како еден вид трезвеност. 

Додека готвеше за тимот на Ред Бул, тој мораше да работи на јахта во мала кујна. Гостите секогаш беа задоволни, а меѓу нив беше и принцезата од Монако.

По неколку години работа во странство и готвење за многу познати личности, Иван го оствари својот сон и стана готвач во ресторанот „Дон Дино“ подготвувајќи врвни јадења.

Иван стана познат на јавноста по учеството во кулинарското шоу „Три, двајца, еден - готви“ во кое реши да го сподели своето знаење, покажувајќи уште еднаш зошто многумина го сметаат за еден од најдобрите готвачи.

Тој готвеше за актерот Џон Малкович, тенисерот Новак Ѓоковиќ, членовите на кралското семејство и тимот на Формула 1.

Сега е во врска со пејачката Јелена Розга и заедно уживаат во љубовта, а веста штотуку одекна во сите балкански медиуми.