Луксуз од 50 милиони долари: Вила во Калифорнија со базен во кој може да дишете под вода

Можете да го користите системот за нуркање за да играте шах или да слушате музика на дното на базенот.

Многу куќи имаат базени. Меѓутоа, повеќето немаат нуркачки систем што им овозможува на сопствениците да дишат под вода. Оние што бараат авантури во вода можат да ја посетат вилата во округот Оринџ која го има токму тоа.

Куќата од 1.300 квадратни метри во моментов е во сопственост на Џони Роџерс-Канте, основач и извршен директор на козметичката компанија SeneGence, најпозната по својата линија кармини LipSense. Таа и нејзиниот сопруг Бен Канте платија 12,5 милиони долари за куќата во 2017 година, но подоцна потрошија милиони за реновирање на објектот. 

Се на се, вилата е украсена во медитерански стил со прилагодени тавани и материјали увезени од Венеција. Има вкупно седум спални соби и 12 бањи; некои од собите за гости се наоѓаат во подрумот, до кои може да се стигне со лифт. 

Дури и претходните сопственици не штеделе на придобивките. Како прво, вилата има домашно кино, во кое има удобни сини софи и sидови со шарени детали. Вилата има и сала за состаноци со објекти за телеконференција, како и соба за игри со бар за одмор. 

Главната спална соба е приватна оаза. Има тераса со поглед на имотот и им нуди на гостите одличен поглед, бидејќи куќата се наоѓа на рид. Оваа соба има и две витрини, камин и бања слична на спа центар. 

Во надворешноста, базенот е главната атракција. Длабок е 3 метри и има подводни звучници и систем за нуркање. Сопственичката на оваа прекрасна вила еднаш рече дека нејзините два сина користат систем за нуркање за да играат шах на дното на базенот, додека нејзиниот сопруг го користи за да се дружи под вода и да слуша музика. Други карактеристики на отворено вклучуваат гаража за шест автомобили, полигон за возење и трпезариј на отворено.


Фото: Robbreport.com