Најскапите машки костуми во светот: Колку 10 станoви во Скопје

Најчесто повеќе внимание се посветува на она што го носат дамите. Како и да е, ова не значи дека облеката за мажи, а особено костумите, се поевтини или помалку привлечни. Она што е токму спротивното, се случува. Некои костуми се поскапи од автомобилите, а некои дури и повеќе од индивидуалните вили. Најскапите машки костуми се достапни по цени што ќе ве остават без зборови. Сепак, тиесе наменети за мажи кои сакаат да се задоволат себеси и кои можат да си го дозволат тоа. Нема подобар начин да се создаде совршен прв впечаток отколку да носите скап костум. Овој пат ви ги претставуваме 10-те најскапи машки костуми што се достапни за купување денес.

10. Brook’s Brothers $14,500

Прилагодената линија на костуми на овој бренд, ви дава интересно чувство и можност да се чувствувате извонредно добро во исклучително квалитетни и софистицирани материјали. Се разбира, сето ова има своја цена. Костумите им чинат околу 14.500 американски долари.

9. Ermenegildo Zegna $20,000

Креаторот на линијата на костуми Ermenegildo Zegna е познат италијански моден дизајнер кој основа компанија која сега има над еден век искуство во модната индустрија. Овие костуми чинат од 20 000 до 22 000 долари и се создаваат беспрекорно од најдобрите достапни материјали. Додека носите еден од овие луксузни костуми, ќе се чувствувате привлечно и самоуверено како што отсекогаш сте посакувале.

8. William Fioravanti $22,000

Уште еден италијански моден дизајнер, кој успеа да започне еден вид револуција во индустријата. За Вилијам, беспрекорно скроен костум, изработен од над 200 различни материјали, треба да издвоите околу 22 000 долари.

7. World Record Challenge Cup $28,000

Иако не е компанија или моден дизајнер, натпреварот наречен World Record Challenge Cup е причината за создавање на некои од најдобрите костуми досега. На пример, Сузан Триплет, истакната австралиска модна дизајнерка, победи на овој натпревар во 2013 година и продаде костум што го создаде за цена од 28.000 американски долари.

6. Brioni Vanquish II $43,000

Костумите на модната куќа „Бриони“ се широко познати, ценети и наградени за нивната ексклузивност и многу висок квалитет. Човекот што ќе се појави во костумот Бриони ќе ги освои погледите на сите во собата во која влегоа, а за еден ваков моќен костум треба да потрошите и до 43,000 американски долари.

5. Desmond Merrion $47,000

Ова е една од најпознатите куќи на модни кројачи во Лондон и има беспрекорни, елегантни костуми кои чинат 47.000 долари.  

4. Kiton K-5 $50,000

Овие костуми, кои се дело на познатиот италијански дизајнер Енцо Д'Орси, се создадени со употреба на високо квалитетни материјали добиени од мерино овци. Еден костум Китон К-5 ќе ве чини околу 50.000 американски долари.

3. William Westmancott $75,000

Овој британски дизајнер успеа да ги надмине сите очекувања со дизајнирање на неговиот проект Ultimate Bespoke - костум што чини неверојатни 75.000 долари. Причината за ваквата висока цена е рачното производство на секој дел од костумот, а кројачот работи околу 200 часа на секое парче.

2. Alexander Amosu $101,890

Александар Амосу е многу познат луксузен кројач, кој создадебеспрекорен костум кои чини 101.890 долари. Изработен е целосно од најскапата волна во светот. Покрај тоа, мораше да се направат над 16.000 шевови со рака за да го создаде ова модно уметничко дело. Копчињата на овој костум се исто така причина за неговата скапоценост - тие се изработени од 18-каратни дијаманти.

1. Stuart Hughes Suit $892,980

И на крај, најскапиот костум во целиот свет го создаде Стјуар Хјуз, дизајнер од Манчестер, кој помина над 850 часа работејќи на ова беспрекорно модно парче. Неговиот костум е уникатен спој на кашмир, свила и волна, со повеќе од 500 дијаманти вткаени во предниот и задниот дел. Покрај беспрекорниот изглед на костум што ќе ве остави без зборови, и неговата цена исто така ќе ве остави без зборови - чини 892.980 долари.