Рекорден број поени на Леброн Џејмс во НБА лигата

Суперѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс запиша уште едно историско достигнување во НБА лигата, пишувајќи го своето име покрај другите двајца рекордери по бројот на кошеви на сите времиња ...

Леброн постигна 32 поени на дуелот со Бруклин Нетс, бркајќи го неговиот личен најдобар рекорд, доведувајќи до 35.000 поени.

Во првото полувреме, кошаркарот застана на 35.000 поени, со што стана еден од тројцата играчи во историјата на лигата со толку многу поени. Тој се приклучи на елитното друштво на Карл Мелон и Карим Абдул, кои постигнаа 36.928 и 38.387 поени во нивните кариери. Џејмс многу брзо се искачи на скалата на најдобрите стрелци во НБА лигата, постигнувајќи во просек најмалку 1.500 поени во секоја сезона. За време на десет од вкупниот број сезони, бевме сведоци на кошеви кои ја надминаа бројката од 2.000 поени.

Иако натпреварот во кој се сретнаа Лос Анџелес Лејкерс и Бруклин Нетс беше рекорден натпревар за Леброн, сепак неговиот тим сепак загуби на крајот. Ентони Дејвис моментално е надвор од терените поради повреда, исто како и Денис Шредер. Ова беше исто така петта изедначена победа на тимот од Њујорк.

Џејмс Харден постигна 23 поени за Бруклин Нетс, додека Кири Ирвинг додаде 16 поени во неговиот учинок. Ниту Кевин Дурент не настапи на оваа игра поради повреда.Извор: HypeBeast