Што велат теолозите за алкохол и интимни односи за Божиќниот пост, а кои намирници треба да се јадат според нутриционистите

Започна еден од четирите големи годишни пости, Божиќниот. Ќе трае 40 дена, односно до Божиќ на 7 јануари. За тоа време целта на сите оние кои се придржуваат до него е да го прочистат телото и душата, па покрај избегнување на одредени намирници кои не смеат да се јадат додека трае, треба да се избегнуваат и одредени однесувања за целосно да се испочитува постот.

Имено, смислата на постот никако не е во изгладнувањето и чувањето на детето, туку всушност е време кога човекот во се го наоѓа својот внатрешен мир и мерка, изразува благодарност кон Бога и се труди што повеќе да се воздржува од лоши мисли, лошо однесување и неморални дела. Покрај намалената исхрана, односно избегнување на мрсна храна, луѓето кои решиле да постат сите 40 дена треба да се оградат и од злоба, навреди, гнев и секаков вид на однесување што не е во согласност со христијанството.

Дури и во светите духовни книги и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост нема никакво значење ако не е постигнат и духовниот пост и дека не треба да се фалиме колку денови сме издржале без раскош, разновидна храна, туку дали успеавме да станеме подобри за време на брзиот човек.

- Не ми кажувај: толку денови постев, не јадев ова или она, не пиев вино, носев груба облека; но кажи ни дали од гневен човек стана тивок, од жесток - нежен. Ако внатре си полн со злоба, зошто си го измачувал телото? - ова се зборовите на Јован Златоуст кои црковните книги ги чуваат да не бидат заборавени.

Според свештеникот, постот е првенствено за да се сакаме себеси и луѓето околу нас, да се запрашаме кои сме, какви сме и каков е нашиот моментален однос со Бога. Времето на постот е и време на простување, покајание, исповед, време кога треба да си ја олесниме душата и да го најдеме вистинскиот пат, па се чини дека физичката тортура од постот не е доволна ако од него излеземе лути, бесни, и начинот на кој влеговме во него.

Покрај еднодневните пости, кои траат во текот на целата година само во среда и петок, Божиќниот пост е еден од повеќедневните пости, всушност оние што ги воспоставува Црквата пред големите празници. Така, Божиќ започнува секоја година на 28 ноември и трае до 7 јануари или до Божиќ. Строг пост (на вода) е само во среда и петок, додека маслото и виното се дозволени во понеделник, вторник и четврток, а рибата во сабота и недела. Најстрогиот пост е на 6 јануари, кога вистинските верници се само на вода до вечера.

Разговор со старешинката на манастирот Свети Георгиј Победоносец во Рајчица, монахиња Касијана: И светот е еден манастир каде што човек треба да Го пронајде Бога и да живее во заедница со Него

Бидејќи ова е период на нагли промени во начинот на исхрана, самите нутриционисти советуваат која е најдобрата можна диета и како треба да изгледа во деновите на божиќниот пост, а кои намирници треба да ги вклучиме во секојдневните оброци во тој период.

Денот треба да започне со појадок и потребно е да се предвиди времето и да се организира набавката за сите три основни дневни оброци, велат нутриционисти. Многу е важно секој ден да јадете овошје и да пиете природно цедени сокови. Задолжително е да се јаде салати од свежа или кисела зеленчук (кои се одлични пробиотици), како и јадења од варен, барен или динстаен зеленчук, истакнуваат нутриционистите.

Уште еден од нивните совети е дека секој ден треба да вклучите оброк со мешунки (грашок, леќа, грав, наут, боранија, печурки), кои имаат низок гликемиски индекс и обезбедуваат доволно енергија за бројни дневни активности. Мешунките може да се користат за готвење супи, салати, пире, пити, чорби и мусака. Свежи овошни сокови, овошја и овошни пиреа треба да се најдат на вашето мени два пати на ден. Два и пол литри вода и чај треба да се внесуваат во организмот секој ден.

Иако, како што велат експертите, на почетокот на ваквиот режим на исхрана ќе доживееме минливи краткотрајни реакции на организмот кои се резултат на чистење и исфрлање на токсините: дигестивни проблеми, промена на апетитот, промена на расположението... Зголемената потреба за јадење може да биде последица и на ниско ниво на шеќер во крвта или големи количини на стомачна киселина. Затоа е многу важно да се јаде на секои два до два и пол часа за да се избегнат овие симптоми. За неколку дена, симптомите ќе исчезнат и можете да се вратите на четири до пет оброци дневно.

Кога станува збор за пиењето алкохол и интимните односи за време на постот, теологот Милош Стојковиќ за српски „Курир“ истакнува дека божиќниот пост не е толку ригорозен како Велигденскиот пост.

„Дозволено е да се конзумира алкохол за време на постот. Никој нема право да влезе во светата тајна на бракот, што значи дека немаме право физичките односи на сопружниците да ги сметаме за грев, бидејќи тие станале една душа на денот на свадбата. Затоа не е грев. Што можеме да кажеме да дека можат да се воздржат од физички односи за време на постот, но не може да се смета за грев ако сепак не можат да се воздржат“, истакнува Стојковиќ.

Извор: zena.blic.rs

ФОТО: screenshot/Youtube