Т-14 „Армата“ недопирлив: Супер тенк, новиот предизвик на технологијата

Гигант во својата класа. Најдобар до сега

Странски воени експерти потврдија дека рускиот тенк Т-14 Армата е најдобриот основен борбен тенк во светот во моментот. На второ место е главниот борбен тенк на француската армија АМКС-56 „Леклерк“, а на третото е германската гордост Леопард 2 А7 +.

Според специјализираниот канал за Твитер „Светски дигитал њуз“, главните предности на рускиот тенк се неговата маса, калибарот на основната алатка, моќноста на моторот и неговиот оклоп.

Тие веруваат дека заради специфичната конструкција на куполата на резервоарот Т-14 Армата, нејзината вкупна тежина од 49 тони е значително намалена. Покрај тоа, профилот на тенкот е таков што е понизок и затоа е потешко да се види на бојното поле.

Друга работа што има клучно влијание во правењето на овој тенк на врвот на оваа листа е можноста да се интегрира далеку помоќен топ (152мм кал.) во неговата структура, а со тоа да се постигне огнена моќ што во моментов нема конкуренција во светот.

Моторот што управува со тенкот „Армата“ има карактеристики што овозможуваат постигнување на брзина од 90 км на час. Капацитетот е доволен со едно полнење да надмине растојание од 500 км. Дебелината на предниот оклоп на новиот руски тенк е еквивалентна на 950 мм. Таа е составена од слоеви на оклопниот челик во комбинација со композитни материјали.

Покрај тоа, опремен е со најсовремени форми на дополнителна заштита од оклоп, како што се пасивните и активни системи на „Малахит“ и „Афганит“, кои се многу ефикасни во борбата против најсовремени противтенковски ракети со тандем кумулативни боеви глави, вклучително и кинетички продирачи- летање со хиперсонична брзина.

Интересно е да се напомене дека во ТОП-3 не се вклучени американските тенкови Абрамс и израелската Меркава во овие списоци. Американскиот тенк го зазеде четвртото место, додека пред израелскиот тенк, кој се најде на седмото место, беа јужнокорејскиот модел К2 „Црн Пантер“ и јапонскиот тип 10 „Хитомару“.