Вејн Руни- најдобрите голови во кариерата

Легендата на Манчестер остави длабока трага во светот на фудбалот ...

Дури и оние кои не го следат фудбалот знаат и слушнале за Вејн Руни, тоа само покажува колку голема легенда е и колку тој всушност се прослави во светот. За него беше речено дека е еден од најдобрите фудбалери и дефинитивно беше еден од најдобрите напаѓачи досега.

Руни ќе остане запаметен како играч на Манчестер Јунајтед во кој се приклучи во 2004 година. Во дресот на Манчестер, тој постигна 253 голови и освои пет титули во Англија и една Лига на шампиони во 2008 година. Одигра 120 натпревари за репрезентацијата на Англија и постигна рекордни 53 погодоци.

Ви претставуваме видео клип со најдобрите голови на Вејн Руни, кој јасно ќе ви покаже кој бил ИГРАЧОТ.