40 години подоцна: Каде се денес пејачките на АББА?

Популарната група Абба (АBBА) се состоеше од два брачни парови, но со распадот на нивната врска се распадна една од најпопуларните поп-групи од седумдесеттите години.

Шведската група Абба беше составена од два брачни парови. Бјорн Улвеус и Агнета Фелтски и Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад ​​беа најпопуларните парови во 70-тите години на минатиот век. Бјорн и Бени, музичари и текстописци на групата, соработуваа на бројни проекти и по распадот на групата. Нивните сопруги и пејачки Агнета и Ани-Фрид беа најважниот дел од бендот и нивните гласови идеално се надополнуваа.

Каде е Ани-Фрид Лингстад ​​денес? 

По распадот на групата, Ани-Фрид на кратко ја продолжи пејачката кариера и го смени имиџот. Нејзиниот соло албум „Something's Going On“ е продуциран од Фил Колинс во 1982 година, а две години подоцна го издаде и албумот „Shine“. Во 1996 година, таа издаде албум на шведски јазик, а потоа кариерата ја насочи кон дуети, но настапуваше и на помали проекти до 2005 година.

За жал, нејзиниот личен живот имаше многу подеми и падови, а семејните трагедии не ја одминаа.

По бракот со музичарот од групата Аба, го запозна принцот Хајнрих Рузоа Рус од Плауен кога се пресели од Шведска во Лондон во 1986 година. Двојката се пресели во Швајцарија и живееше во неговиот семеен замок во Фрајбург. Тие се венчаа во 1992 година и беа во брак сè до неговата смрт во 1999 година. Денес, Ани-Фрид е грофица од Плауен.

Трагедијата што остави најмногу трага во нејзиниот живот е ненадејната смрт на нејзината ќерка. Во 1998 година ќерка ѝ го загуби животот поради повредите што ги здоби во сообраќајна несреќа во Њујорк.

И покрај трагедијата, Ани-Фрид сепак повремено се појавува во јавноста, а еден од најпопуларните проекти во кој учествуваше беше „Мама Миа“.

Агнета Фелтски живее изолирано на фарма 

Убавата русокоса не се повлече веднаш од сцената по распадот на групата. Таа издаде соло албум во 1982 година, кој беше само првиот од седумте по распадот на членовите на Абба.

Таа се омажи за хирургот Томас Соненфелд во 1990 година, а се разведоа само три години подоцна.

Поголемиот дел од своето време го посвети на астрологијата, јавањето и јогата и живее сама во изолирана селска куќа во близина на Стокхолм.

„Јавноста отсекогаш сметаше дека сум повлечена и мистериозна, но јас сум повеќе приземјена отколку што мислат. Живеам на фарма во близина на Стокхолм. Водам нормален живот со две кучиња. Разговарам со други сопственици на кучиња, одам на шопинг и посетувам ресторани со пријателите и не ми пречи да потпишувам автограми“, рече Агнета.

Животите на нивните поранешни сопрузи од групата Абба се многу подинамични, имајќи предвид дека тие сè уште компонираат музика и снимаат филмови.


Фото насловна: Profimedia