Ако продолжам вака, ќе умрам: Славниот актер е загрижен

Актерот Кристијан Бејл е познат по фантастичните трансформации за улогите што сите ги паметиме. Бејл се здебели, драстично изгуби тежина, а потоа повторно нафрли тежина, но тие денови се чини дека се далеку зад себе.

Неодамна, славниот актер откри дека поради возраста веќе не е во состојба да претрпи драматични трансформации.

„Јас сум постар и чувствувам дека ако продолжам да го правам тоа, ќе умрам. Па, не сакам да умрам“, рече тој.

За улогата во „Американски психо“, тој ја донесе својата фигура до совршенство со диетата што ја нарече најригорозна досега. За улогата во филмот Машинист тој изгуби скоро 30 килограми и ја донесе својата тежина до 60 килограми. Живеел на вода, едно јаболко и чаша кафе на ден!

Тој глумеше во филмовите во Бетмен во 2005, 2008 и 2012 година, нафрли мускулиза да се однесува како суперхерој. Потоа, во 2013 година, тој тежеше 20 плус килограми за улогата во „Американска измама“.

"Јадев многу крофни, чизбургер и се што ми беше при рака. Јас буквално јадев што и да добив. Добив скоро 20 килограми плус и сè уште работам да се ослободам од нив", рече тој веднаш по премиерата на филмот.

Далеку најголемата трансформација дојде во 2018 година за неговата улога во филмот „Човек од сенките“. Бејл ја избричи главата, ги избели веѓите и се здебели за скоро 30 килограми за да ја одигра улогата.