Apple најави настан за 20 април: Сири откри детали

Фото:  John Gress Media Inc / Shutterstock

Сири очигледно прерано откри дека „Ејпл“ планира да одржи настан во вторник, 20 април, каде што компанијата се очекува да ги претстави сосема новите модели „Ајпад про“ и веројатно нејзините долгоочекувани тракери „ЕрТагс“.

На прашањето „Кога е следниот настан на „Епл“, Сири одговори:„ Специјалниот настан е во вторник, 20 април, во „Епл парк“ во Купертино, Калифорнија. Сите детали може да се добијат на „Епл.ком“. Настанот веројатно ќе биде однапред снимен без присуство на медиуми и треба да се пренесува во живо на веб-страницата на „Епл“ и каналот „Јутјуб“.

Siri‌ не секогаш обезбедува информации за настанот и во некои случаи едноставно ќе ве упати на веб-страницата за информации за настани на Apple. „Ејпл“ обично испраќа покани за медиуми за своите дигитални настани околу една недела пред вистинскиот настан, па се чини веројатно дека Apple наскоро ќе го потврди настанот. Блумберг објави дека Apple планира да претстави нов 12,9-инчен iPad Pro со нова технологија за мини-LED дисплеј во средината на овој месец.


Фото: Твитер