Беше секс симбол на Југославија: Фатална русокоса го заведе Ал Пачино, Шварценегер, ги растури „Бело Дугме“, а денес, иако ја гази шестата деценија, со својот изглед го одзема здивот

Една млада девојка од малото село Лукавац во близина на Тузла, Дијана Бежировиќ, стана светска sвезда која правеше интервју со двајца папи, познати спортисти и политичари, го заведе Ал Пачино, а не ѝ одолеа ниту Горан Бреговиќ.

Дијана Бежировиќ им го одзеде здивот и на Балканските мажи позирајќи на страниците претходно резервирани главно за голи американски девојки.

Дијана ја започна својата манекенска кариера на 14 години, а во текот на осумдесеттите важеше за секс-бомба на поранешна Југославија. Оваа Босанка тогаш направи завидна меѓународна кариера работејќи како новинар.

Колку била успешна во новинарството, сведочи и фактот дека папата Јован Павле Втори и дал интервју трипати, исто како и Бенедикт Шеснаесетти, додека тој сè уште бил кардинал. Ќе остане запаметено дека таа го направи последното интервју со славниот возач на Формула 1 Аиртон Сен.

На 1 мај 1994 година, Бразилецот загина во несреќа за време на Големата награда на Сан Марино, а Дијана разговараше со него за животот и смртта два дена порано.

- Го прашав зошто се крсти пред да влезе во автомобилот и дали знае што значи тоа. Многу луѓе не знаат зошто се крстат. Сена ги имаше најдобрите одговори затоа што ги истражуваше нештата, тој не беше површен. Второто прашање беше: 'Што мислите кога возите со 300 километри на час?' или 'Дали верувате во живот после смртта?' Е на тоа прашање најдолго зборуваше. Тој имаше голема мисија на овој свет. Мислам дека неговата смрт започна да ја буди совеста кај луѓето. Тој беше многу ранлив, се присетува таа во интервју за босанските медиуми.

Арнолд Шварценегер отворено ѝ се нафрлуваше, а еднаш ја обвинија дека ја растурила групата Бело дугме.

- Живеев во Милано и се дружев со Владо Правдиќ, клавијатуристот на Бело дугме. Тој беше за вљубен во мене, но одеднаш се појави Горан Бреговиќ. И кога Горан сака нешто, тогаш го добива. И тука започна конфликтот меѓу двајцата членови на бендот. И, дали Горан ме украде од Владо? Па, така е!, Рече таа во една прилика.

Пред неколку години, Дијана ја промовираше книгата „Дијана“, во која ги опиша пикантелите од нејзиниот љубовен живот и дружењето со бројни познати личности.

Таа се потсети дека Ники Лауда се борел со другар заради неа, дека папата Бенедикт Шеснаесетти возел „веспа“, дека Род Стјуарт и Кевин Костнер и ’се додворуваа и дека разговараше со папата Павле Втори иако беше„ пијана и во мини здолниште“. Актерот Ал Пачино ја завел кога му правела интервју.

Дајана Дана има 59 години и веќе подолго време живее во Лос Анџелес, а еве како изгледа сега!

View this post on Instagram

A post shared by Diana Niven (@diananiven)


Извор: Ало.рс