Бездомник и алкохоличар: Денес милионер, а немал што да јаде

Ако го погледнавте овој човек денес, нема ни на крај да ви дојде дека бил бездомник пред неколку години и на работ на смртта. Денес е опкружен со незамислив луксуз и живее живот за кој немаше храброст да сонува, и еве како го постигна тоа.

Калил Рафити денес има 46 години и се спротивставува на изреката дека „не можете да научите старите кучиња нови трикови“. Кога ќе погледнете во неговиот Инстаграм профил, гледате слика на успешен човек кој се грижи за себе, заработува милиони и изгледа како да нема ниту една грижа.

Сепак, пред само 13 години, тој не смееше да се осмели да живее ваков живот. Калил беше бездомник и зависник од алкохол. Тој беше на работ на смртта, само 48 килограми тежеше и живееше во сериозна сиромаштија, но тој ја имаше највредната работа - пријател кој веруваше во него.

Тој пријател го убеди да започне  бизнис со природни сокови. Вербата на тој пријател во него го инспирираше Калил, кој започна да прави природни сокови според негов рецепт. На почетокот, тој ги направи на пациенти во центарот за рехабилитација за алкохол. Тој практично се врати во живот во истата институција.

Наскоро, започна да ги продава своите сокови во Малибу. Му требаше некое време, и наскоро го основа своето производство.

Пет години подоцна, тој имаше свој синџир барови со природни сокови. Клиентите се вљубувале во неговите мешавини, меѓу кои и алкална вода, хималајска сол и лисја од глуварче.

Покрај соковите, тој служел коктели, кафе и ладен, засладен јогурт. Она што го направи познат е смутитоод овесна каша и банани.

Наскоро, славните почнаа да се појавуваат во неговите локали. Меѓу неговите клиенти се и Ентони Кидис од групата „Red Hot Chili Peppers“, како и Арнолд Шварценегер.

Тој практично изгради мултимилионска империја, а неговите вработени секогаш истакнуваат дека му се особено благодарни за врската што ја има со нив. Калил, велат тие, никогаш не ги заборавил своите почетоци и затоа секогаш се грижи за благосостојбата на вработените.