Богатство за рекетот на Новак: Ќе ви се заврти во глава од сумата

Рекетот што Новак Ѓоковиќ му го подари на момчето по победата против Стефанос Циципас во финалето на Ролан Гарос веќе вреди цело богатство

Кен Голдин, извршен директор на „Goldin Auctions“, проценува дека рекетот веќе вреди меѓу 25.000 и 35.000 долари, кога момчето би сакало да го продаде.

Езра Левин, директор на платформата Колекционер, која се занимава со спортска опрема, смета дека рекетот е дупло поскап и може да чини дури 50.000 американски долари.

Не е ни чудо!

Со овој рекет Ѓоковиќ го сврте резултатот од 0: 2 на 3: 2 во финалето против Стефанос Цикипас, кога го освои 19-от Грен слем и вториот трофеј на Ролан Гарос. Така, Ноле стана единствениот играч кој направил голем пресврт на два меча за време на еден Грен слем, и само петти во Опен ерата што се врати во финалето по два сета минуси.

Голдин тврди дека рекетот ќе вреди најмалку 50.000 долари ако Новак освои 20 или повеќе грен слем титули, и дека ќе се искачи до 100.000 долари, ако ги земе годинашните титули на Вимблдон и УС Опен.

Ако момчето сака да го продаде рекетот на Ноле, тој ќе се збогати. И со оглед на трансот во кој се наоѓаше кога го доби подарокот, тешко дека ќе се оддели од него поради парите.

View this post on Instagram

A post shared by BURO. Serbia (@buro.serbia)Фото: Инстаграм