Дали е можно: Никола Тесла заслужен за победите на Ѓоковиќ?

После повеќе од четири часа игра и пет сета, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стана по осми пат шампионот на Австралија опен.

Со резултат 6: 4 во одлучувачкиот сет, тој го совлада Австриецот Доминик Тим.

Новак претрпе благ пад во текот на натпреварот и по пресврт го совлада Австриецот со 3: 2 во сетови. (6: 4, 4: 6, 2: 6, 6: 3, 6: 4).

Победувајќи на турнирот во Мелбурн, Новак е повторно светски рекет број еден, со предност од 325 поени во однос на Рафаел Надал.

Со оваа победа, Ѓоковиќ стана 14-ти играч кој го одбрани трофејот во Мелбурн. Тој веќе го стори тоа трипати, од 2011-13 година и 2015-16 година.

Ова беше 108-то издание на Австралија опен, турнир што се игра од 1905 година и 33-то финале откако турнирот се пресели од Кујонг во Мелбурн Парк.

По натпреварот, победникот зборуваше за тенисот и пожарите што ја погодија Австралија.

„Ужасни работи се случуваа пред турнирот. Имавме ужасни пожари, што се одразија на сè друго, водевме сметка за тоа што се случуваше, бевме загрижени “, рече Ѓоковиќ.

Тој се осврна и на смртта на поранешниот кошаркар во НБА, Коби Брајант.

„Во втората недела се случи трагичната смрт на мојот ментор, Коби Брајант. На некој начин, ова е исто така потсетник дека треба да се држиме, да бидеме со нашите семејства, да бидеме блиски до луѓето кои нè сакаат “, рече Новак.

Но во една прилика, тој многу јасно го објасни својот успех и на кого најчесто го припишува: 

„ Никола Тесла е моја инспирација во кариерата. Одговорот на успехот е многу едноставен - гените. Ние сме стар европски народ и не е изненадување што имаме толку голем успех во спортот. Тесла беше безвременски човек, универзален ум и ги допре височините и димензиите што дури и не можат да се разберат денес. Неверојатно наследство. Тој беше исто толку погрешно разбран како еден човек, јас бев привлечен од неговата животна приказна и инспирацијата. Човечката страна ме интересира уште повеќе. Отец- Свештеник, целата приказна е импресивна бидејќи тој замина да заработи за леб и успеа да има прекрасна приказна и кариера во САД.“

Како спортист,  Ноле не може да се спореди себеси со Тесла, но признава дека се идентификува со својата приказна.

- На 12-годишна возраст отидов во Германија неколку месеци по бомбардирањето во Србија, без родители и знам дека тоа беше шокантно за мене. Можам да се идентификувам со приказната на Никола Тесла и да најдам инспирација- додава Ѓоковиќ.

Познато е колку тој посветува внимание на состојбата на неговиот ум и психа, покрај совршената работа на телото. Иако многумина го обвинуваат дека „излегол од патот“ и го критикуваат неговиот интерес за медитација, јога, реики, будизам и слично, Новак сигурно знае што прави и е свесен дека многу непознати и супериорни сили и закони на Универзумот делуваат на овој свет.

И токму тука некаде ја гледа искрата за секоја негова голема победа која го поврзува со Тесла.

„Понекогаш можеби се чини неприродно да си дадете некои позитивни афирмации и да кажете позитивни зборови во одредени ситуации, но тоа е нешто што многу помага затоа што енергетскиот свет околу нас работи на тој начин - сите ние имаме електромагнетно поле и тоа што го испуштате, тоа е она што го добивате назад. Така и Тесла размислувал. Затоа се обидувам секогаш да бидам весел во мислите. Кога сте опкружени со таква енергија и го уредувате животот на тој начин, добивате позитивни резултати “- вели светскиот тенисер број еден!