Дали е вонземјанин: Роналдо ги открива тајните кои ги криеше до сега

Откако беше понуден на некои од најбогатите тимови на планетата, Кристијано Роналдо одлучи да се врати дома во Манчестер Јунајтед ...

Сепак, она што е најинтересно е дека Роналдо, и покрај годините, е во топ форма и физичка подготвеност, додека неговото тело без сомнение се уште физички е на својот врв. Едноставно е неверојатно дека 36 -годишник може да има ваква фигура, но фудбалер неодамна откри што му помага најмногу во последните години - барем во фудбалскиот свет - да ја одржи совршената атлетска линија.

Сакале или не, Кристијано има многу таленти, особено во споредба со денешните фудбалери, додека работи многу напорно за да обезбеди максимална физичка состојба, која во голема мера е одговорна за здрави оброци и оделње во тричасовни или четиричасовни периоди во теретана секој ден .. Со цел да го одржи високото ниво на физичка подготвеност, Кристијано вклучи и пливање и пилатес, истовремено воведувајќи ги пет дена во сала, мешајќи кардио вежби со висок интензитет и кревање тегови.

Како што објави Дејли Мејл, Роналдо секој ден поминува околу три до четири часа во теретана. Кога станува збор за вежбање, поранешниот соиграч на Кристијано во Јувентус, Мехти Бенатија, неодамна зборуваше за наклонетоста на човекот, откривајќи дека еднаш добил порака во единаесет часот вечерта, во која Португалецот го прашал: „Дали си расположен за вежбање во теретана? "" Навистина ми треба. Дали доаѓаш? "

Бенати ја одби понудата, но додаде: "Во тој момент, сфатив дека Кристијано не е нормална личност. Кога работите со него, мора да го почитувате уште повеќе, бидејќи бидејќи ви станува сосема јасно дека овој човек го жртвува својот цел живот за фудбалот “.

Многу здравите диети на Роналдо се дистрибуираат во шест дневни оброци со висока содржина на протеини со ниско ниво на маснотии и житарки во големи количини, од кои сите се специјално избрани од личниот нутриционист на фудбалерот, кој работеше со него со години. Зборувајќи за неговата исхрана, Роналдо рече: "Јадете редовно. Многу е важно да го одржувате вашето ниво на енергија високо".

Го одржува своето високо ниво на енергија со изобилство свежа риба, вклучувајќи туна, заедно со стекови, маслинки, пилешко, јогурт со малку маснотии, свежо овошје и салати. Португалскиот играч го одржува телото хидрирано со целосно ослободување од алкохол и газирани пијалоци, уживајќи само во вода. Се разбира, ние се уверивме во тоа кога го помести шишето со освежителен пијалок Кока-Кола за време на конференцијата на претходното Европско првенство, поставувајќи флаширана вода како главна алтернатива.

Покрај значајното одвојување време за уживање во храна и вежбање во текот на денот, Роналдо сака да спие повеќе од се всушност. Сепак, тој не оди на осумчасовно ноќно , спиење и наместо тоа сака да користи пет деведесетминутни сесии за да се чувствува свежо и енергично. Зборувајќи за својот необичен распоред за спиење, тој еднаш рече: "Добриот сон е најважното нешто за да извлечете максимум од вежбањето. Спиењето помага при обновување на мускулите, што е најважно".