Дали помина „последниот воз“ за Федерер?

Швајцарскиот тенисер е во трка за 21-та Гренд Слем титула и имаше најголеми шанси на Вимблдон.

Вимблдон е откажан само 10 пати од 1877 година, а сега ова е случај за прв пат одВтората светска војна, кога отвореното првенство на Англија не се играше од 1939 до 1945 година.

Роџер Федерер, осмократен шампион на Вимблдон, ќе има 39 години следната година во времето на вториот гренд слем во сезоната, скоро 40, бидејќи неговиот јубилеен роденден ќе го прослави на 8 август.

Годините го стигнааФедерер, повредите се насобираат и Швајцарецот мораше да се подложи на операција на коленото во февруари.

Тој страдаше од повреда на грбот на Австралија опен, па присилната пауза поради пандемија на коронавирус ќе биде добра работа, барем во таа смисла.

За време на паузата, Федерер и неговата сопруга Мирка донираа еден милион швајцарски франци на најранливите, а Роџер постави снимки како вежба во својот двор, така што може да се каже дека е во добар дух.


Минатата година имаше историска можност да го достигне 21-от најголем трофеј, сепак, тој налетана ѕид и неверојатниот Новак Ѓоковиќ, кој спаси две мечеви топки на сервисот на противникот и на крајот заврши на терасата на клубот „Ол Ингланд“.

Федерер испадна во четвртфиналето на УС Опен подоцна, оваа одина планираше да игра на Ролан Гарос, а прашање е дали ќе се одржи, со оглед на ситуацијата во Франција, иако е закажан во септември.

Во случај турнирите да се одржат според планираното, Федерер ќе има само една недела, иако како и сите други, да се префрли од една на друга подлога.

Можно е Федерер да го пропушти Роланд Гарос и да ги фрли сите карти на УС Опен, каде што не триумфираше од 2008 година, но секако има подобра шанса на бетон.

Следната година најверојатно е последната во кариерата на Роџер Федерер, а со оглед дека е година кога ќе се одржат Олимписките игри, Швајцарецот ќе игра само на најголемите турнири.

Се шпекулира дека ќе играа само на Гренд Слемови и два Мастерси, со по еден турнир секоја од категориите 250 и 500 и дека ќе се збогува со Вимблдон и можеби нема да играат ниту на Олимпијадата.

Шесткратниот шампион во Австралија опен, осумкратниот шампион на Вимблдон, петкратниот шампион на УС Опен и една освоена титула во Париз, има вкупно 20 гренд слем трофеи и веројатно ќе има уште три шанси да ги избегне Надал и Ѓоковиќ.

УС Опен во 2020 година, доколку се одржи, Австралија опен во 2021 година и Вимблдон во 2021 година.

Доколку турнирот биде откажан во Њујорк, Федерер му остануваат Австралија и Англија, каде на речиси 40 години ќе сака да освои Гренд Слем и да се повлече од тенисот.

Тоа е добра вест за Рафаел Надал, кој има еден гренд слем помалку (19) и е еден од најдобрите фаворити за да ги освои сите следни најголеми турнири, особено Роланд Гарос, каде е неспорен со 12 титули и два порази за 14 години.

Рафаел Надал ќе наполни 35 години следниот јуни, додека Ѓоковиќ ќе има 34 години.

Српскиот тенисер досега има освоено 17 титули на Гренд Слем и е многу блиску до Роџер Федерер.