Дали сте слушнале за парфеми со назнака „Ниш“: Ги има и во Македонија, а тие се најлуксузните во светот

Изборот на вистинскиот парфем значи пронаоѓање на вашиот миризлив потпис, кој ќе биде препознатлив, уникатен и целосно автентичен. Познавачите на парфеми секогаш бараат добар мирис, кој не го поседуваат голем број луѓе. Тие бараат луксузни мириси што ќе можат да ги почувствуваат со сите сетила. Тие бараат ексклузивни и иновативни парфеми, кои ќе ги направат посебни и впечатливи. Ваквите парфеми се опишуваат како вистински уметнички дела истурени во шише и се познати како - Ниш парфеми.

Што е скриено, тајно и магично во нив?

Кога станува збор за уникатни производи, познато е дека на пазарот ретко можат да се најдат луксузни мириси од парфемите кои се етикетирани како Ниш парфеми. Дизајнирањето, создавањето и производството на такви парфеми бара целосна посветеност, трпение, исцрпно истражување и постојана желба за нешто ново и иновативно. Богата традиција и избор на ретки и скапоцени состојки се компонентите што ги прават луксузни. Секоја капка од овие парфеми ги освојува сетилата и прави секој што ги користи да се чувствува рафинирано и гламурозно.

Кованицата Niche или „Ниш“ доаѓа од францускиот јазик, што значи скриен простор или вдлабнатина во ѕидот (кај нас се толкува како ниша). Кога станува збор за парфеми, значењето на овој збор доби сосема поинакво значење. Парфемите „Ниш“ се производи што никој друг на пазарот не може да ги понуди. Денес, тие се произведуваат од ексклузивни куќи за парфеми и тоа во помали количини, поради што се достапни само за оние со најпрефинет вкус. 

Што се Ниш парфеми?

Помалите семејни куќи за парфеми ширум светот ги искористија знаењето, вештината и страста за да создадат мириси и да комбинираат состојки за да направат парфем со исклучителна вредност. За разлика од големите парфемски куќи кои се стремат да задоволат што е можно повеќе корисници, куќите со Ниш парфеми отсекогаш се труделе да создадат врвен производ. Создавачите на парфеми уживаат во својата независност и слобода на создавање со цел да му претстават на светот оригинални ремек -дела, поради што овие парфеми се карактеризираат со страст кон уметноста нагласена со уникатноста на состојките. При нивното создавање, посебно внимание се посветува на секој детал, бидејќи секоја состојка е избрана и секое шише е избрано да ги раскаже најубавите приказни - приказните за парфимери.

Парфимерите пронајдоа инспирација за уникатни мириси во светот околу нив, доведувајќи ги нивните искуства и чувства во хармонијата на мирисите. Во овој сегмент од индустријата за парфеми, важно е кој креатор стои зад колекцијата парфеми, бидејќи тие ја претставуваат неговата уметност. Ако ги погледнете подетално Ниш компаниите за парфеми кои се сметаат за најреномираните производители на парфеми во светот, може да се утврди дека станува збор за компании со долгогодишно, па дури и вековно врвно деловно искуство. За нив, производството на парфеми не е исклучиво работа, туку посебен начин на живот. Благодарение на постојаната потрага по напредок и иновации, парфимеристите го користеа трпеливо собраното знаење и го пренесоа на највисоко можно ниво.

Она што ги прави овие парфеми различни од комерцијалните се најдобрите состојки, кои се наоѓаат во различни делови на светот и кои не можат да се почувствуваат продавниците за парфеми. Оригиналност во шише - зборовите што најдобро го опишуваат овој вид мирис. Зад секоја колекција гордо стојат имињата на реномирани креатори, при што на изборот на парфеми од оваа индустрија им се дава големо значење. Производите со Ниш го зборуваат јазикот на луксузот. Освен фактот дека нивното пакување е рачно потпишано со имињата на креаторите, брендовите можат да дизајнираат парфем според вашиот вкус, потполно уникатна креација во која само вие можете да уживате. Парфемната куќа Тизијана Теренци е посветена на производство на парфеми во согласност со вкусот на клиентите, чии дупликати не можат да се најдат никаде во светот.

Што ги издвојува најдобрите Ниш парфеми?

Историјата на производство на парфеми е испреплетена преку Ниш парфеми, од првите парфемски креации дизајнирани пред неколку века, до денес, кога таквите парфеми испратија симбол на престиж и луксуз. Верувале или не, историјата на овие парфеми датира од Венеција, Фиренца и Франција како први престолнини на парфеми во Европа. Првите миризливи води и парфеми ги користеше дури и семејството Медичи, Марија Антоанета, Наполеон, кралицата Викторија и Елизабета I. Со гордост можеме да истакнеме дека неколку куќи за парфеми преживеале до денес, создавајќи револуција во модерната парфимерија и создавајќи врвна уметност. Во нивните мириси уживаа членовите на кралските и благородничките семејства, додека една парфемска куќа беше основана од самиот султан на Оман.

Жан-Франсоа Хубиган, основач на познатата куќа за парфеми Куќата на Хубиган беше личен парфимер на императорот Александар III, кога тој создаде уникатен парфем наменет за неговата сопруга царицата Марија

Некои од најпознатите имиња во индустријата за парфеми кои се со назнака Ниш се Guerlain, Amouage, Creed, The Different Company, M. Micallef, Tiziana Terenzi и други компании, кои создаваат врвни козметички производи.

Поради изборот на исклучително скапи и фини компоненти, цената на парфемот со назнака Ниш го следи стандардот со висок квалитет. Сепак, вистинските познавачи на добри мириси го препознаа задоволството за кое честопати се подготвени да издвојат поголема сума пари. Кога се споредува чувството што предизвикуваат парфеми од оваа категорија, невозможно е да се наплати за таква суштина.

Најдобрите Ниш машки парфеми

Задачата на креаторите на Ниш парфемите е да создадат квалитетен мирис, безвременски класичен адекватен за секоја пригода. Она што ги прави машките парфеми најдобри производи достапни на пазарот е приказна што ги поврзува генерациите. Добрите практики се пренесуваат од генерација на генерација многу години. Семејствата на парфимери го пренесоа знаењето на нивните потомци, кои подеднакво уживаа во пронаоѓањето неверојатни мириси создавајќи уникатни парфеми за мажи. Покрај тоа, употребата на исклучителни машки мириси стана нераскинлива врска помеѓу татковците и синовите.

Повеќе од дваесет парфемски куќи создадоа хармонија од мирисни ноти и тонови кои не познаваат граници на луксуз и раскош. Обожаватели на овие ретки мириси беа руските императори, европските кралеви, па дури и самиот Наполеон. Во Франција и денес се прераскажува како славниот Наполеон, подготвувајќи ја војската за нови битки, често одвојуваше време да ја посети Куќата на Хубигант и да ги избере парфемите што ги носеше со себе на секое патување и воена акција. 

Зошто ова се најдобрите парфеми за вас?

Пријатниот машки мирис на овие парфеми ќе ве издвои од толпата и ќе ја исполни секоја соба во која се наоѓате. Неодоливите и освежувачки тонови на парфемот ќе ги намамат очите, така што секој што ќе го носи, сите ќе ја сврти главата по него. Комбинацијата на состојки одговара на сечиј вкус и е дизајнирана да го нагласи стилот и да ја нагласи личноста. Парфемите се додаток што прави да се чувствувате моќно, доминантно и мажествено. Парфемните куќи ја преземаа задачата да ја прикажат сликата на идеалниот маж, што ги прави пријатни и елегантни со машки мириси. Ако ги погледнете списоците со најдобрите машки парфеми на сите времиња, машките парфеми на Ниш се на највисоки позиции. Ретките и скапоцени состојки, техниката на правење мириси, како и елегантното пакување, ги прават еден од најпопуларните парфеми за секоја сезона и пригода. Парфемите се исклучителни достигнувања, а меѓу најубавите се креациите на парфемските куќи Guerlain, Creed, Amouage, Acqua di Parma.

И кај нас за среќа ги има некои од најубавите парфеми со назнаката Ниш. Но, само во најреномираните парфимерии. И да, скапи се. 

На пример, парфемот Amouage Epic 100ml чини скоро 19.000 денари.

Парфемот Alexandria II Parfum од 100ml. ќе ве чини околу 30.000 денари.

Парфемот Tiziana Terenzi Casanova Anniversary Collection 2018 100ml Parfum – unisex чини околу 20.000 денари.


Р.М.М