Драган Бјелогрлиќ велеше: Не сакам проститутките и криминалците да им бидат пример на децата! А сега тој на ѕидот на срамот

Регионот се уште зборува за апсењето на актерот.

Актерот Драган Бјелогрлиќ беше приведен вчера под сомнение дека  во хотел во Ниш зад грб го нападнал режисерот Предраг Антонијевиќ и го удрил повеќе пати во пределот на главата.

-Бјелогрлиќ се залета и го удри во глава Антонијевиќ, тврди извор за „Блиц.рс“.

Антонијевиќ на лицето имал видливи повреди, а според „Блиц“, Бјелогрлиќ беше во полиција каде треба да даде изјава за настанот.

Антонијевиќ е автор на филмот „Дара од Јасеновац“, а пред извесно време го обвини Бјелогрлиќ дека на почеток од 2016 година му нудел мито за да поддржи еден филм. Режисерот ја објавил преписката со актерот од 2016 година во која се вели дека „би можело да се заработи и 100.000“, а во мејлот се гледа дека Антонијевиќ категорично одбил.

Бјелогрлиќ ги демантираше овие наводи тврдејќи дека преписката е лажирана.

Беше ослободен од полициската станица Медијана во притворската единица на казнено поправната установа Ниш, бидејќи му беше одредена мерка притвор до 48 часа. Но ми се заканува казна затвор...

По напуштањето на полициската станица, Бјелогрлиќ се смееше, ги држеше дланките во џебовите, а на прашањето на новинарите: „Како си?“, со насмевка рече: „Добро е“.

Пред извесно време, овој актер испрати порака пред што може да се примени за граѓаните на Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Македонија …

- Очајно како и секогаш, но нема кукање. Доста со тоа. Да ги обединиме сите што не сакаат да живеат во овој примитивизам. И новинарите и наставниците, лекарите, спортистите, филмаџиите и сите други чии зборови се слушаат, треба да испуштат татнеж што вели: нема да ги имаме нашите деца да пораснат со ваков вид на медиуми, да се лекуваат во неуспешни болници, да бидат едуцирани во обезглавени училишта, да бидат криминалците идоли, и пример проститутки! рече Драган во една прилика.

- И ние треба да излеземе со решение. Секој во својата професија. Ние сме тука да понудиме решенија и да побараме од политичарите да ги спроведат, доколку тие знаат. Ако тие не знаат, ајде да ги најдеме оние што знаат и можат. Кога ќе го разбереме тоа, можеби и ќе ни тргне - рече Бјелогрлиќ пред извесно време, а неговите зборови одекнаа на целиот Балкан!