Две третини од докторите врска немаат: Најдобриот нутриционист на светот открива моќни совети

На неговата клиника во селската амбуланта Мерано во подножјето на италијанските Алпи, луѓето се научени да јадат правилно и, воопшто, како да се однесуваат во ново време. 

Хенри Шено важи за специјалист за здрава исхрана и за тоа има напишано многу книги. Го сметаат за еден од најпознатите светски нутриционисти, добитник на многу награди и човек кој го промени здравјето на подбро на илјадници луѓе, вклучвајќи и кралски семејства.

Денес зборуваме за она што Шено го смета за здрава исхрана. Многумина ќе се изненадат затоа што многу од работите што тој ги вели, не се во спротивност со новите трендови за здравје и хранење. 

Но, кога ги гледате среќните и здрави лица на пациентите, сфаќате дека нутриционистот е во право за многу работи. Многу од неговите пациенти на крајот се дружеа со него, вклучувајќи ја и принцезата од Монако.

Правилна исхрана за здраво живеење

Првата и најважната работа врз која се базира здравата исхрана е староста. Ниту висина, ниту тежина, туку број на години! Метаболизмот се менува на секои 7 години и многу е важно да се има предвид тоа.

„Луѓето ми се јавуваат и бараат некои универзални совети. Им кажав за животниот стил, староста и така натаму. Нема универзални совети.

Повеќето луѓе се луди, две третини од докторите врска немаат, или работат во корист на фармаколошките компании. Затоа лекарите прашуваат: "Какви проблеми имате?" а потоа земете апчиња. Задачата на лекарот е да свати какви проблеми имате, а не да ве праша. Да знаевте што ве мачи - би се лекувале самите!

Една од најголемите грешки е кафето. Сега е развиен култ на разни пијалоци кафе и секој ќе ве однесе до оној свет. Поради него се здебелувате, кафето го закиснува вашето тело ... “

Шено тврди: „Кафето не е најдобриот почеток на денот. И не е важно дали е црно или со млеко. Интересен факт: Ако некој пиел кафе со млеко денес и умре следниот ден... Обдукцијата открива непреработено кафе со млеко во стомакот.

Затоа е најдобро да се пие зелен чај наутро и најмногу 1 чаша еспресо во текот на денот! На крајот на краиштата, кафето треба да биде силно и најважно - треба да биде кратко “.

Нутриционистите се согласуваат дека наутро желудникот не треба да се оптеретува. Важно е желудникот да работи бавно, не преоптоварувајќи го целиот ден.

„Јас појадувам овошје. Го започнувам ручекот со салата и потоа добивам малку јаглехидрати: ориз или тестенини. Јадам супа од зеленчук во вечерните часови.

Си дозволувам риба или пилешко, по некогаш. Белото месо е исклучително корисно. Јадам црвено месо еднаш месечно, но после тоа морам да детоксирам 3 дена.

Сигурен сум дека традиционалните три оброци на ден се доволни. Но, сето тоа зависи колку тешко или лесно правите физичката работа. Ако живеете на село и треба да работите надвор наутро или да работите на градежништво - треба да имате добар појадок. Ако работите во канцеларија, тогаш само малку зелен чај или овошје. Но, напладне, јадете темелно.

Друга заблуда е дека не треба да јадете после 18 часот. Денес, многу луѓе одат во кревет два часа по полноќ. Ако немате вечера - вашето тело ќе се одмазди! “

Наместо да диета, Шено препорачува детоксикација на телото максимум 3 дена.

Детоксисот што тој го користи се заснова на овошје, зеленчук, течности и житарки. Соли и заситени маснотии се исклучени од исхраната.

Препораката е:

Појадок: една чаша сецкано овошје и една чаша сецкан зеленчук. По 30 минути, пијте зелен чај.

Ручек: Едно овошје како аперитив. Салата од зеленчук, зачинета со лажица маслиново масло и сок од лимон. 60 грама црвен или див ориз со сос од зеленчук.

Вечера: зеленчук со 60 грама ориз.

Шено смета дека е целосна глупост да не се јаде овошје и зеленчук од други земји. Не се откажувајте од оризот само затоа што е увезен од Азија. Оброците треба да се менуваат и да се воведат разни видови храна во организмот.

„Прекумерното придржување кон еден производ е нездраво. Ова доведува до акумулација на маснотии. Неопходно е да се јаде и слатко и брашно, но не и да претерувајте. Мора да се ужива во животот. Јас и мојата сопруга си дозволуваме да јадеме торта или да пиеме чаша црвено вино понекогаш. ”

Новиот тренд кој вели дека глутенот треба да се исфрли од исхраната, според Шено, е само маркетиншки трик. Мал е бројот на луѓе кои се нетолерантни на глутен, а останатите едноставно ја следат модата и не разбираат зошто го прават тоа.

Многу е важно да разберете што јадете и како го јадете.

Шено мисли дека сите треба да спортуваат. Но, тој не препорачува трчање затоа што открива дека луѓето дишат погрешно додека трчаат. Тој советува брза прошетка или брза прошетка што има подобри перформанси од трчање.