Еден од најдобрите ликови му се поклони на Новак: Кои зборови на легендата, Федерер ќе биде љубоморен!

Фото: Инстаграм/Новак Ѓоковиќ

Првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го освои 19-от Грен слем во кариерата во Париз, еден зад Роџер Федерер и Рафа Надал

Со години се води дебата за тоа кој е најдобар досега, а интервенираше и славниот Род Лејвер, чиј фаворит отсекогаш бил Роџер Федерер.

- Многумина мислат, како мене, дека Федерер е најдобриот тенисер во историјата. Но, Новак ги гради своите перформанси, руши рекорди, па мора да обрне внимание на својата кариера. Мора да го ставите во групата со најдобрите играчи. Мора да биде таму - рече Лејвер коментирајќи ја играта на Новак Ѓоковиќ.

- Тој сака предизвици и секогаш е подготвен на тоа. Му се допаѓа. Ретки се ситуациите кога Ѓоковиќ не го игра својот најдобар тенис. Тој е поинаков играч. Тој е многу силен ментално. Кога доцни игра или две доцнат во петтиот сет, ништо не му пречи. Тој продолжува да се бори - вели Лејвер.

Лејвер беше меѓу првите кои му честитаа на Ѓоковиќ за победата на Ролан Гарос и му посака среќа пред сезоната на трева, мислејќи на Вимблдон, каде Новак ја брка својата 20-та титула на најголемите турнири.