Еве зошто треба да јадете три јајца на ден

Покрај тоа што се вкусни, јадењата со јајца можат многу да го подобрат вашето здравје. Знаеме дека јајцата се богати со хранливи материи и во многу земји ширум светот, јајцата се најпопуларната храна која најчесто се конзумира за појадок.

Содржат протеини, калиум, витамини А, Д, Б-12, итн., што ги прави одлична природна храна. Неодамна, направено е истражување за здравјето на луѓето кои јадат јајца секој ден со луѓе кои консумираат јајца само повремено. Откриено е дека луѓето што консумираат јајца секојдневно имаат подобро целокупно здравје и посилен имунолошки систем.

Иако претходно се велише дека јајцата содржат многу холестерол и се нездрави кога се јадат секој ден, сега студиите покажуваат нешто друго и ни кажуваат дека е здраво да се јадат 3 јајца секој ден. За почето да консумирате јајца, ние ќе објасниме што ќе ви се случи ако започнете да јадете 3 на ден.

Посилни коски

Поради високата количина на витамин Д и калциум, јајцата се одлични за зајакнување на нашите коски и значително влијаат на нивниот квалитет.

Поздрави и посилни мускули

И самите знаете дека јајцата содржат многу протеини, а едно јајце содржи 7 грама протеини, што значи дека после 3 јајца ќе внесете повеќе од 20 грама протеини во вашето тело, што е повеќе од доволно дневно внесување за зајакнување и правилно развивање на мускулна маса.

Тие го прават совршениот оброк

Јајцата се едни од ретките намирници кои ги содржат сите 9 основни аминокиселини, кои се сметаат за „градежни блокови за организмот“, бидејќи тие помагаат и ги обликуваат протеините. Јајцата се богати со различни хранливи материи што му даваат на вашето тело да функционира правилно, како што се рибофлавин, фолна киселина, железо, фосфор, селен, магнезиум, витамин А, Б6, Д и Е, итн.