Германскиот генерал: Зголемен ризик од самоубиствени и терористички напади на ИСИЛ во Авганистан„ Талибанците: ниту една група нема да може да го искористи Авганистан за да нападне други страни

Добиваме сигнали од американски извори, како и од сопствена проценка, дека се‘ поголем број бомбаши самоубијци од Исламската држава Ирак и Левантот (ИСИЛ) продираат во Кабул, вели генерал Еберхард Зорн.

„Безбедносната ситуација продолжува да се влошува“, рече тој за новинарите во Берлин, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

Ирфан Норудин, директор на Атлантскиот совет за Јужна Азија и професор на Универзитетот во Џорџија во САД, претходно изјави за Ал Џезира дека има информации дека голем број екстремисти од странски екстремистички групи веќе дошле во Авганистан по повлекувањето на западните трупи Н

„Историјата не научи дека, под такви околности, терористите доаѓаат во безбедно засолниште, од каде што можат да започнат напади низ целиот регион и пошироко. Значи, тоа е голема загриженост “, рече Ноурудин.

Американските сили влегоа во Авганистан по нападите на Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година, а сојузниците наскоро го следеа примерот.

Сега, 20 години подоцна, кога планот е западните војници да се повлечат од таа земја до 31 август, светот стравува дека Авганистан може да стане рај за многу терористички групи.

Кон средината на месецот, американската амбасадорка во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд ги повика сите страни да спречат Авганистан повторно да стане терористичка база.

„Сите ние треба да се осигураме дека Авганистан никогаш повеќе нема да биде база за терористички напади“, додаде таа.

Талибанците, пак, велат дека ниту една група нема да може да го искористи Авганистан за да нападне други страни.

ИЗВОР: АЛ JАЗИЕРА И АГЕНЦИИ

Фoто: EPA