ГЛАСАЈТЕ: Дали според вас сѐ уште треба задолжително да се носат маски на отворено?

„Јас сум вакциниран и сум надвор. Дали навистина сè уште треба да носам маска?"

„Ако трчам и не сум во близина на многу луѓе. Дали ми треба маска?"

„Ако одам по тротоарот и поминувам некого - треба ли да ја ставам маската?

Како што пристигнуваат потоплите временски месеци и процентот на вакцинирани Американци постепено се зголемува, ова се некои од прашањата што ги поставуваат се поголем број Американци.

Ако сте вакцинирани, „би рекла во најголем дел, не треба да носите маска на отворено“, рече д-р Санџај Гупта во четвртокот на Си-Ен-Ен.

Тоа е затоа што е познато дека повеќето вирусни преноси не се случуваат на отворено.

Прегледот во ноември во списанието за заразни болести откри дека шансите за вирусно пренесување се 18,7 пати поголеми во затворените простории отколку надвор.

Ношин Разани, еден од авторите и вонреден професор по епидемиологија и биостатистика на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, за Слејт изјави дека вистинскиот број на случаи на пренесување на отворено е „веројатно помал“ од 10 отсто.

Тековните упатства од Центрите за контрола и превенција на болести на САД јасно кажуваат дека маските можеби не биле потребни надвор. „Маските можеби не се потребни кога сте надвор сами, далеку од другите или со луѓе што живеат во вашето домаќинство“, се вели во него. ЦДЦ не кажува ништо специфично за вакцинираните лица.

Во четвртокот, директорот на ЦДЦ, д-р Рошел Валенски рече дека агенцијата размислува да го ревидира упатството за маска.

„Ќе го разгледаме прашањето за носење маски на отворено, но исто така и во контекст на фактот дека сè уште имаме луѓе кои умираат од ковид-19“, рече Валенски во емисија на NBC.

Да носиме маски или не?

Како и со повеќето дискусии за Ковид-19, доказите за тоа дали е препорачливо да се носат маски на отворено, не се црно-бели и треба да се засноваат на различни фактори, како што се статусот на вакцинација и стапките на пренесување во заедницата.

„Ако сте вакцинирани и не сте во ранлива категорија, веројатно е во ред да не носите маска на отворено“, изјави Линзи Мар, експерт за воздушно пренесување на вируси во Вирџинија Техн, за Си-Ен-Ен.

За невакцинирани лица, Мар препорачува маски во ситуации кога луѓето се групирани тесно заедно, како во бар, толпа или ред.

„Ако сте невакцинирани и постојано поминувате покрај луѓе доволно блиску за да можете да посегнете и да ги допрете, тогаш треба да носите маска“, изјави Мар за Си-Ен-Ен.

Вакцинирани или не, важен фактор во одлуката да се демаскира на отворено е нивото на пренос и позитивност во вашата област, рече Гупта.

„Вистинското прашање на кое треба да се обидете да одговорите е, каква е веројатноста да дишам во туѓ воздух? Во основа тоа е тоа. Бројот на луѓе, видот на поставување и кое е вкупното ширење на вирусите во нивната заедница, „Рече Гупта.

Д-р Ашиш Хаа, декан на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Браун, изјави за Си-Ен-Ен дека очекува наскоро маскирањето да стане само на затворено.

„Очекувам, во текот на следните неколку недели, државите да започнат со укинување на мандатите на отворено“, рече Хаа, додавајќи дека повеќето инфекции се случуваат во затворен простор, така што луѓето ќе треба да носат маски внатре уште некое време подолго.

Неколку држави, како што се Тексас и Алабама, веќе ги елиминираа, а некои други планираат да ги олабават барањата за маски на отворено.

Гувернерот на островот Рода, Дан Меки, објави дека, почнувајќи од 7-ми мај, маски ќе бидат потребни само во затворени простории или кога не е можно да се одржи најмалку три метри простор на отворено.

Ограничувањата на Ковид-19 завршуваат во Конектикат на 19 мај, а гувернерот на Конектикат Нед Ламонт ги советува луѓето да бидат сепак претпазливи и да носат маски во затворено.

"Нема да има никакви барања во врска со маските надвор. Сè уште препорачуваме да ја носите маската внатре, освен ако не сте вакцинирани, ќе најдеме одредена рамнотежа таму", рече Ламонт.

И кај нас задолжително е носењето на маски.

Што мислите вие? 

Дали според вас сѐ уште треба задолжително да се носат маски на отворено? Подолу имате анкета на која можете да гласате со „да“ или „не“, а ние би сакале да го слушнеме вашето мислење околу оваа тема.