Глетка од која застанува здивот: Боинг 737 претворен во луксузен апартман со базен (ФОТО)

Непостојаниот Боинг 737, кој некогаш беше дел од флотата на Мандала ерлајнс, беше купен од инвеститорот Феликс Демин во 2021 година, транспортиран до неговиот имот на Бали и претворен во луксузен двособен стан со базен.

Денес, авионот се наоѓа на локација 150 метри над брегот на океанот, со поглед кој го одзема здивот, а на туристите им се издава како викендица наречена Вила висечки градини со приватен авион, со ноќни цени од околу 7.000 долари по лице, пренесува Си-Ен-Ен. Ен.


Феликс Демин, кој е и сопственик на ланецот хотели Bable Hotel Bali, вели дека на почетокот размислувал да купи приватен авион за лична употреба, но набрзо видел дополнителен потенцијал доколку го трансформира авионот во нешто навистина посебно.


  - Уште пред да го купам отфрлениот авион мислев дека е можно да го претворам во некаков уникатен објект и решив дека тоа ќе биде луксузна вила - вели Демин.

Според него, транспортирањето на леталото до локација на карпа оддалечена неколку милји не била лесна задача.


  - Моравме да го расклопиме со помош на тимот на Боинг и да извадиме вкупно 50.000 завртки - објаснува тој.


Демин, кој живее на Бали околу осум години, вели дека целиот процес траел околу два месеци, додека превозот, кој вклучувал ангажирање два крана, огромна платформа, разни специјалисти и полициска придружба, траел вкупно пет дена.


Фото: Инстаграм/Youtube - screenshoot