„Го оставив срцето на терен и мислам дека повеќе од ова Горан Пандев не може да даде„: Тој влезе во македонската историја, но со него уште 5 македонски фудбалери

Чесно е да се каже дека македонските фудбалери ретко го привлекуваа вниманието на светската фудбалска сцена. Засенети од таленти од поистакнатите делови на Источна Европа, многу малку македонски играчи успеаја да се пробијат во најголемите европски лиги. Сепак, со учеството на Македонија во нашиот прв шампион во сениорска титула на Европското првенство, се најдовме во центарот на вниманието. Па, кои се најголемите македонски фудбалери на сите времиња, освен Дарко Панчев секако?

Гоце Седлоски

Беше капитен на Македонија за 43 од неговите 100 национални настап. Искусниот дефанзивец се покажа како верно сидро од кое може да зависи кој било од неговите тимови. Со одлично разбирање на играта, како и солидно присуство, Седлоски стана сигурен „клиент“ за Динамо и Шефилд Венсдеј во текот на раните 2000-ти.

Неговата најдобра форма беше со Динамо Загреб, каде освои две титули во Првата лига во два одделни сета. Неговото знаење беше добро пренесено и на раководната страна на играта, каде Седлоски веќе имаше освоено трофеи и во неговата родна Македонија и во Босна, пред повторно да се приклучи на поставата во Динамо.

Артим Шакири

Честопати потценет играч на крилната позиција, Артим Шакири се покажа како тежок конкурент, без оглед на која страна на теренот се играше. Со фантастична брзина во нозете, Шакири секогаш беше во можност да создаде шанса од кој било агол или област во казнениот простор.

Крилниот напаѓач се покажа како клучен кој играше во најмалку 11 различни тимови во текот на својата кариера, вклучително и кратки двегодишни волшебства со Вест Бром во раните 2000-ти, но останува еден од најдобрите фудбалери на Македонија. Неговата најдобра форма несомнено дојде од ЦСКА Софија во Бугарија, постигнувајќи 6 гола на 25 натпревари, освојувајќи ја бугарската лига истата година и обезбедувајќи премин во англискиот фудбал.

Ѓорги Христов

Една од првите македонски фудбалски sвезди, Ѓорги Христов брзо покажа дека неговата татковина може да обезбеди играчи со вистински квалитет. Неговиот успех беше со Барнсли во сезоната 1997-98 во Премиер лигата, каде постигна респектабилни 8 гола на 28 натпревари.

Повредите го отежнуваа времето на Христов во англискиот фудбал, но преселбата во NEC во Холандија во 2000 година покажа дека тој не ги изгубил своите фуриозни  инстинкти забивајќи 18 пати на 55 настапи на Eredivisie. Иако проблемите со кондицијата ја мачеа неговата кариера, Христов максимално ги искористи своите шанси во некои од најдобрите европски лиги и покажа дека Македонија има потенцијал да биде силна фудбалска нација и да го зацврсти неговото наследство како еден од најдобрите македонски фудбалери досега.

Енис Барди

Македонскиот фудбал напредуваше во изминатите неколку децении и крилскиот играч Енис Барди покажува колку далеку стигна локалниот талент. Истакнатото крило има одлични вештини за топка и со додавање, а тоа стана стана најголемиот заштитен знак на Барди. На стадионот во Ла Лига Леванте, Барди блескаше со приклучувањето кон унгарски ФК Ујпешт во 2017 година и брзо стана една од нивните главни sвезди.

Тој исто така ги импресионираше другите во лигата со шпанските фудбалски навивачи кои гласаа Барди да ги има најдобрите слободни удари во Ла Лига, со што се изедначи со Лионел Меси во анкетата подвлекувајќи го неговиот статус на врвен плејмејкер во една од најистакнатите лиги во Европа.

Горан Пандев

Несомнено најголемата суперѕвезда на македонскиот фудбал, Горан Пандев беше главно име за некои од најголемите европски тимови во текот на целата своја кариера. Огнениот напаѓач се покажа како жесток конкурент со силно физичко присуство и силен удар кој ги надитри и најдобрите европски голмани. Откако помина поголемиот дел од своето време во Серија А, Пандев играше за неколку водечки имиња во Италија, вклучувајќи ги Лацио, Наполи и Џенова.

Неговиот најдобар кам-бек се случи со Лацио во сезоната 2007-08, каде ја затресе мрежата 36 пати на 17 натпревари, но оттогаш националната икона беше пет пати наградувана за македонски играч на годината, како и најдобар стрелец на „Coppa Italia“ на две одделни прилики. Откако обезбеди рекорд на сите времиња и за настапи и за голови за македонската репрезентација, соодветно е напаѓачот да ја предводи својата нација на нивниот деби турнир како капитен и лидер и да биде признаен како еден од, ако не и најдобрите македонски фудбалери во историјата.

Македонската репрезентација со пораз од Холандија на арената „Јохан Кројф“ го заврши настапот на Европското првенство. Нашата селекција загуби со 3:0 на последниот натпревар во репрезентативниот дрес за капитенот Горан Пандев. Тој заслужено се повлекува од рпрезентцијата.

За Пандев ова беше 122 натпревар во дресот на Македонија. Со стоечки овации беше испратен од навивачите на арената во Амстердам:

– Овој натпревар ќе остане во вечно сеќавање во мојата кариера, во мојот живот, бидејќи направивме нешто што цела Македонија ја направивме горда, среќна. После 30 години едноставно играме на едно големо натпреварување, на ваков амбиент, на вакви стадиони. Мислам дека оваа генерација заслужи да игра.

Не само на овој меч, туку и на почетокот на ова Европско првенство работеа емоциите, но ова навистина беше посебен натпревар, 100% не бев фит, подготвен, играв со повреда, инјекции, но преголема беше кај мене желбата да го одиграм овој натпревар. Се заблагодарувам на сите, на селекторот, на сите мои колеги, на сите што беа со нас овие 20 дена, овие 20 дена кои ќе останат во вечно сеќавање – се зборовите на Пандев за UEFA.

Пандев доби прашање дали ќе се прости во Скопје против Германија пред полн стадион во рамките од квалификациите за Светското првенство Катар 2022, еве што одговори:

– Не, ова е за мене крај. Да бидам искрен, не знам што можам повеќе да дадам. Го дадов максимумот, го оставив срцето на терен и мислам дека повеќе од ова Горан не може да даде. Им го отстапувам местото на помладите, свесен дека овие момци располагаат со голем квалитет и треба само повеќе вакви натпревари и треба повеќе искуство и мислам дека оваа генерација може уште повеќе да ја радува македонската јавност – додава Пандев.