Го помина детството во сиропиталиште, ќерка ѝ го промени полот, синот ѝ стана зависник: Бурниот живот на поп иконата Шер

Фото: Profimedia

Впечатливата дива, со долга црна коса и необичен изглед и убав глас, воопшто немаше лесен живот ...

Шерил Сарксијан Лапиер, позната како Шер, е родена во калифорнискиот град Ел Центро на 20 мај 1946 година. Нејзиното детство, како и животот, беа полни со подеми и падови. Познато е дека нејзината мајка Џорџа Холт се омажи дури десет пати, а Шер се породи во првиот брак со Џон Саркисјан, возач на камион со ерменско потекло, кој често менуваше ниско платени работни места и поголемиот дел од својата заработка ја трошеше на коцкање и дрога.

Таа го запознала својот татко кога имала 11 години, бидејќи тој дотогаш бил во затвор. Во еден момент од нејзиното детство, таа исто така беше во сиропиталиште и иако ја гледаше својата мајка секој ден, таа често изјавуваше дека ова искуство и било многу тешко. 

Како тинејџерка го напуштила училиштето и започнала да живее самостојно во Лос Анџелес. Работела како келнерка, секретарка и танчерка на булеварот Самрак сè додека не го запознала Сони Бон. Овој креатор на многу хитови ја препозна како sвезда, тие започнаа да соработуваат заедно, а останатото станаа историја.

Тие се венчаа во 1964 година, се здобија со музичка популарност во 1965 година со песната што сите сакаме да ја пееме „I Got You, Babe“, а во 1971 година го добија ТВ шоуто „Комедија час на Сонинд Шер“. Тие станаа ѕвезди на малите екрани. Две години пред да дојдат на малите екрани, Шер и Сони добија ќерка, Честити. Многу години подоцна, Честити и призна на својата мајка дека е лезбејка и дека сака да го смени полот, што го стори во 2009 година и стана Чејс. 

Шер се разведе од Сони во текот на 70-тите години на минатиот век, а турбулентниот период по разводот го одбележаа бројни мажи. Таа беше во кратка врска со продуцентот Дејвид Гефен, кој и помогна да ја смени издавачката куќа, а во 1975 година, само неколку дена по официјалниот развод со Сони, се омажи за рок-музичарот Грег Алман. Овој брак беше обележан со скандали - само седум дена по венчавката, таа поднесе барање за развод поради неговите проблеми со пороците. Тие се смирија следната година и го добија синот Илајџа Блу.

Интересно е што таа ја продолжи соработката со Сони, но албумот од 1977 година не помина добро. Сепак, оваа кралица со препознатлив глас направи песни во диско стил неколку години подоцна, што и донесоа голема слава кон крајот на седумдесеттите години. Нејзините биографи сметаат дека оваа точка е пресвртница во нејзината кариера, бидејќи по овој успех, таа беше овековечена како поп-икона како што ја познаваме денес. 

Покрај музиката, оваа дива направи чекор напред во филмската индустрија и тоа многу успешно. Во втората половина на осумдесеттите години, таа играше во филмовите „Вештерки од Истивик“ и „Осомничен“, а за главниот лик во романтичната комедија „Маѓепсан од Месечината“ во 1988 година, беше наградена со Оскар за најдобра женска улога . Таа дојде на доделувањето на наградите во провокативна транспарентна креација со своето момче - Роб Камилети, кој е 18 години помлад од неа.

Нејзиното освојување на Холивуд беше придружено со снимање на добри филмови и скандали и врски за кои се зборува и денес. Ричи Самбора, гитарист на рок-групата Бон Џови, на него не можеше да одолее харизматичната бринета, но ниту на актерот Вал Килмер, ниту на Том Круз, со кого беше во врска неколку месеци, поточно, се додека не ја запозна неговата идна сопруга Мими Роџерс. 

Првата половина на деведесеттите години на дваесеттиот век не беше најдобра за овој талентиран уметник. Таа беше хронично уморна, синот Илајџа стана зависник од хероин, а нејзиниот поранешен сопруг Сони Боно објави автобиографија во која тој ја претставуваше Шер како себична, студена и неблагодарна личност. 

Своето големо враќање го направи во 1998 година со албумот „Belive“, кога повторно владееше на топ листите околу планетата. И во тој период, во љубовта, таа продолжи да влегува од врска во врска и беше со моторџијата Тим Медветс, како и со сценаристот Рон Цимерман. „Не жалам за ниту една моја врска, уживав во секоја од нив. Никогаш не чувствував дека направив погрешен избор, но штом врската прерасне во обврска, тоа веќе не е за мене“, рече таа.

За време на нејзината кариера, медиумите не ја штедеа на сметка на нејзиниот изглед, а често се броеја и нејзините пластични операции и корекции на лицето и телото. Сепак, неповторливата Шер, која полека ја гази осмата деценија, сè уште е одлична инспирација за многу луѓе: „Јас сум како автомобил од забавен парк. Удирам на работ, одам назад и продолжувам во друга насока. Јас погодив премногу рабови во мојот живот, но не застанувам“, рече таа во една прилика.