Инспириран од Спајдермен: Скап часовник за супер херои

Швајцарскиот  бренд за часовници  РЈ, често создава исклучителни модели тематски фокусирани на иконите на поп култура, вклучувајќи ги Покемон, Пак-Ман и Супер Марио.

Славниот бренд откри и неколку модели кои го слават омилениот суперхерој на ДК универзумот, Бетмен. Сепак, овој пат, Марвел Студиос го избра РЈ да работи заедно за да создаде модели неверојатниот Спајдермен. Новиот ARRAW Spider-Man Tourbillon е втор часовник што произлегува од соработката на двата бренда. Она што го прави еден од најпознатите модели со потпис на овој бренд е фактот дека го содржи првиот механизам што тие самите го дизајнирале како целина. 215-компонентата Калибар РЈ-7000 беше дизајнирана од извршниот директор на РЈ и креативен директор Марко Тедески.

Брендот RJ сакаше да го опреми овој модел со долга резерва на енергија, за да ја намали потребата за ликвидација. Моделот има резерва на моќност од 150 часа.

Моделот ARRAW Spider-Man Tourbillon е достапен во две различни верзии. Првиот е изработен од црвен композит со високи перформанси со слоеви црн јаглерод и црвена фиберглас, додека вториот има малку потемен изглед, благодарение на црниот карбонски случај со светкави детали за завршна обработка. 

Моделите чинат 97.000 и 92.000 долари. Само десет примероци од секоја верзија ќе бидат достапни за купување, комплетни со дрвена, тркалезна кутија ARRAW.