Историја во ПМФЛ, Ива Пројковска прва жена која ќе суди натпревар во прволигашката машка конкуренција

Во ПМФЛ викендов се играат средбите од  25 коло, за првпат на еден дуел ќе суди   жена во прволигашката конкуренција . 

Ива Пројковска е делегирана да биде главен судија на средбата меѓу Шкендија и Победа од Прилеп.

Досега Пројковска судеше на натпревари и од меѓународен карактер со знакот на УЕФА, но сега за првпат  ќе суди и во машката ПМФЛ.

ДВОЈКИ И СУДИИ ЗА 25 КОЛО

САБОТА:

Македонија ЃП – Работнички: Александар Ставрев (Скопје)

НЕДЕЛА:

Струга ТЛ – А.Пандев: Јосип Бартон (Скопје)

Шкупи – Скопје: Стојанче Стојанов (Штип)

Шкендија – Победа: Ива Пројковска (Скопје)

Брегалница – Тиквеш: Александар Грујоски (Кичево)