Измешајте јод со лук: Магичен лек за многу повреди

Погледнете како да направите овој „магичен лек“

Корисните својства на јодот и лукот се индивидуално познати на сите. Но, дали можат да се комбинираат за поголем ефект?

Јодот има регенерирачки и реставративен ефект. Лукот, од друга страна, има можност да го ублажи воспалението и да ги елиминира штетните организми поради високата содржина на природниот антибиотик алицин.

Заедно, јодот и лукот имаат неверојатен ефект. Како ги комбинирате овие две навидум некомпатибилни компоненти и како да ги примените? Сè е едноставно.

Неопходно е да се подготви овој „магичен лек“. За да го направите ова, 3-4 чешниња лук треба да се исецкаат, да се стават во подготвен сад и врз нив да се истури околу 30 ml јод.

Измешајте ја смесата и оставете ја на темно место една недела. Потоа, истурете ја течноста во ампули со темно стакло и можете безбедно да ја користите.

Добиената смеса да се користи само надворешно. Ефикасно заздравува рани, жулеви и модринки.

Болката и непријатноста исчезнуваат скоро веднаш, а самите модринки исчезнуваат по неколку дена.

Исто така, „магичниот лек“ може да се користи за лекување на габична инфекција на ноктите и кај проширени вени. Треба да ставите од смесата на проблематичните области.

Важно: Употребата на јод со лук се препорачува не повеќе од 2-3 пати неделно.