„Јадеме сирово месо од бел кит за да преживееме!“ Вака всушност изгледа животот на Арктикот!

Малкумина знаат како стојат работите кога станува збор за оваа тема.

Во оддалечениот град Инувик, во северозападните територии на Канада, кога ќе завладее зимата, заедницата од 3.500 жители мора да преживее 33 дена без сончева светлина, а температурите паѓаат до -40 степени, па така 24-годишната Вилоу Ален, чиј дом е токму тука, мора да преживее на разни начини.

Израсната на Арктикот, Вилоу живеела- се хранела со сурово месо од белуга кое нејзиното семејство го ловило во лето, а на пролет ловеле гуски и карибу, еден вид ирваси. Вилоу, која студира социјална работа на Универзитетот во Саскачеван во Канада, објасни каков е нејзиниот живот кога ќе се врати дома по испитите.

View this post on Instagram

A post shared by Willow Allen (@willow.allen)


- Ајде да одиме на брегот и да ловиме китови белуга. Јадеме кожа или маснотии, а китовите секако можете да ги јадете сурови, замрзнати или варени. Имаат многу силен вкус. Кога се сушат, текстурата е како говедско месо. Не е како ништо што сум јадела... Отсекогаш било дел од културата на Инувијалуит... Никогаш не земаме повеќе отколку што ни треба, објаснува таа.

Само на Inuvialuit им е дозволено да купуваат и продаваат белуга китови, така што таа мора да добие посебна дозвола за транспорт на месото на југ.

- Обично ловиме различни животни. Напролет ловиме гуски и ги замрзнуваме. Во август ловиме карибу кога мигрираат од Алјаска. Ја јадеме супата од карибу што секогаш ја прави моето семејство. Во зима ловиме лос и одиме на риболов на мраз, додека во септември и октомври има бобинки низ целата земја - објасни таа. Вилоу, која сега е модел и инфлуенсер, живеела толку далеку што, на пример, морала да патува 15 часа до првото кафуле или Мекдоналдс - „луксуз“ што повеќето го земаат здраво за готово.


Суровите зимски месеци бараа моторни санки да се движат наоколу, а таа носеше традиционални муклуки — чизми направени од кожа од фока или лос — за да се загрее.

Инувик, единствениот град во регионот, се наоѓа на најголемата слатководна делта во Канада, така што е полесно да се патува со брод во лето, а две продавници ги нудат најважните работи. Ова значи дека Инувијалуитите користат низа традиционални ловни методи, како што се харпуни и риболовни столбови, за да обезбедат храна и да направат облека.

View this post on Instagram

A post shared by Willow Allen (@willow.allen)


„Животните како лос, карибу и зајаци отсекогаш биле нешто на кое се потпиравме за храна и облека кои традиционално ни помагаат да ги преживееме суровите зими“, рече Вилоу, објаснувајќи дека Инувијалуитите се многу ориентирани кон заедницата и го слават крајот на зимата со традиционални игри, а потоа додаде: „Се собираме и ја славиме промената на Сонцето. Тоа се вика џамбори со мошус.

Таа, исто така, објасни дека Инувијалуитите користат традиционална медицина. Посебно е познат чајот од лабрадор, кој се подготвува од растенија и состојки кои се наоѓаат во нивната природна средина од сок од дрвја.

- Чајот од лабрадор помага при болки во грлото, конгестија на градите, кашлица, инфекции на белите дробови и болки во мускулите. Секогаш го подготвувавме ова на оган. Има неверојатен вкус - објасни таа. Вилоу сега живее со своето момче во провинцискиот Саскачеван додека студира на универзитет и го посетува своето семејство колку што може почесто.

- Би сакала моите деца да ја запознаат нашата култура на север - заклучи таа.