Јас сум жена со машки полов орган, затоа не сакам дечко: Се обидов да имам секс со момче но...

Николина Ковачевиќ е родена и порасната во Краљево како Његош. Детството го памети како најубаво, бидејќи тогаш никој не ја осудувал дека може да се облекува како жена. Тогаш не почувствувала дека има проблем, туку слободно си играла со куклите.

- Деветнаесет години се обидував да ме прифатат како Његош, а потоа решив да станам Николина. Бев среќно дете, вели во својата исповед Николина Ковачевиќ, трансродова личност.

Иако на училиште имала задевања поради нејзината различност, Николина знаела како да се справи со тоа. Тие задевања не оставиле премногу влијание врз неа, но и помогнале да создаде одбранбен механизам кој подоцна и помогнал во животот.

Меѓутоа, вистинските проблеми започнале во пубертетот.

- Сфаќаш дека стануваш тоа што не си. Твојот живот оди во насока каде што не се чувствувате добро и убаво. Сите забележуваат дека си различен и тогаш почнуваат класичните провокации на децата. Се дружиш со девојки, значи си хомосексуалец, но никој не знаеше дека јас сакам да бидам девојка – изјавила претходно Николина за „Блиц“.

Како што кажа и претходно, пред да признае дека жена заробена во машко тело, три пати се обидела да се самоубие.

- Првпат се обидов да се самоубијам во седмо одделение во основно училиште. Во тоа време сите зборуваа којшто ќе се запише, што ќе прави, а јас не бев јас во моето тело. А најтешко ми беше тоа да и го кажам на мајка ми. Не знаев дали ќе ме прифати кога и реков: „мамо, јас сум тоа и тоа“. Таа се жртвуваше многу за нас и многу ја почитувам. Да се прифатам и да си признаам себеси дека тоа е така е најтешката работа. Мајка ми ме пронајде. Најстресната сцена ми беше кога имав 18 години, кога завршив во болница. Докторот и рече на мајка ми дека ќе останам како билка поради количината на лекови што ги зедов … Бев во кома три дена, кога излегов од психијатриска болница, мајка ми мѝ рече дека ако не ѝ кажам што не е во ред со мене, таа ќе ме остави. Прво ме праша дали сум геј, дали сум направил нешто лошо на училиште и дури кога ме праша дали сум нејзината ќерка, почнав да плачам. Оттогаш сè стана подобро – изјавила Николина Ковачевиќ за ТВ Hype.


Како што вели, нејзината мајка, која и била најголема поддржувач во животот, целосно останала покрај неа.

- Во мојот живот мајка ми е најголемата поддржувачка, а сестра ми беше мој пример, ме облекуваше, ме научи како да бидам со мажи. Татко ми беше животна лекција каква што никој не смее да ја доживее. Односот со татко ми секогаш беше лош, кога имав 18 години прекинав да комуницирам со него, бидејќи знаев дека само ќе ми пречи. Се оградив, се оддалечив од него и си направив нов живот. Седум години немаме никаков контакт. Сега ја имам последната интервенција за промена на полот, побараа од татко ми да помогне, тој рече дека не сака. Седум години не сме се виделе ни слушнале – вели Николина за Хајп ТВ.

Вели и дека во неа никогаш не се судриле две личности, туку единствената борба била да биде тоа што е – Николина.

- Тоа беше борба за тоа што сум. Страдав за слобода затоа што не можам да седам како што сакам, затоа што не можам да се шминкам, да одам да купувам штикли што ми се допаѓаат … Се борев за слобода … Искрено се дружев и со момчиња и со девојки. Повеќе сакав да озборувам со девојки отколку да седам во парк со момчиња. Ми се допаѓа и машкото друштво – вели Николина.

Николина за прв пат излезе како жена на својот 20-ти роденден. Тогаш, како што вели, имала искуство да го прослави роденденот како жена, а до сега ништо не се променило.

- Прво беше хормонска терапија. Тоа беше најважно, да ја сменам финостa на телото, да имам појака коса, да го сменам лицето … Тогаш ги прекинав машките хормони, почнав да пијам женски хормони, ги пијам секој ден. Потоа, јас имав операција на градите и потоа го оперирав носот. Не ми требаа премногу пари, но мајка ми мѝ помогна во сè што можеше да направи за да ми помогне – вели Николина, која сега ја чека последната операција за промена на полот.

Оваа млада девојка сега живее во Италија, каде работи како водителка. Иако досега имала врски, вели дека не е подготвена за вистинска љубов додека не го промени полот.

- Имав врски, но ако сакав – немав. Стигнуваме до мојата операција. Четири години сум сингл, бидејќи ја чекам мојата операција. За мене е подобро да бидам квалитетно сама, инаку се завршува на состанок. Само по мојата операција, Бог ќе ми ја испрати вистинската личност. Не е проблем да најдете партнер кој ќе ве прифати со машки генитален орган. Се зависи од тоа којшто сака. Не ми пречи да бидам интимен, но не ми се допаѓа. Не се чувствував добро, се чувствував како некаков фетиш, целосно дефеминизиран, не се пронајдов себеси. Не ми е убаво како што треба – открила Николина за ТВ „Хајп“.

Фото: Инстаграм/Тик ток