Кафето го пиеме секое утро, но дали знаете дека со еден додаток станува многу лековито?

Оваа вест ќе ги израдува сите кои сакаат кафе и не си го ускратуваат задоволството да испијат чашка или две вино или друг алкохолен пијалок.

Кафето му помага на црниот дроб да се опорави, го штити од токсини и ја продолжува младоста на овој важен орган! Но, само ако го сварите вистинското кафе…

Најдобар начин за пиење кафе за чистење на црниот дроб е медитеранското.

Наутро подгответе шолја свежо сварено мелено кафе без шеќер, па прелијте го со малку путер. Доволна е количината на путер што се става на врвот на ножот. Најдобро е да појадувате 1 час по шолја медицински напиток.

Кафето е одлична алатка и најдобро ќе делува наутро: жолчното кесе целосно ќе се испразни. Ниту цирозата, ниту холелитијазата по ваква редовна процедура не го загрозуваат вашето тело!

Исто така, кафето со путер помага за намалување на холестеролот во крвта и е превенција од болести на кардиоваскуларниот систем.

Извор: дневно