КАКО ИЗГЛЕДА PIAGET часовник КОЈ ЌЕ НОСИ СРЕЌА ВО 2022 ГОДИНА

На крајот на 2021 година, швајцарскиот бренд за накит и часовници Piaget го најави долгоочекуваниот новитет - часовник со главниот симбол на 2022 година во рамките на колекцијата Altiplano.

Моделот излезе во продажба во ограничено издание од 38 парчиња. Часовникот има бројчаник од 38 mm и е изработен од 18-каратно бело злато со 78 брилијантно исечени дијаманти. Часовникот со тема на тигар е опремен со ултра фин механизам со рачно намотување 430P кој ги одразува високите вештини на занаетчиот од Piaget.

Главниот украс на новиот часовник е бројчаник, на кој се фали емајлиран тигар. Комплексниот материјал го обработи легендарната Анита Проше, која со Piaget соработува од 2006 година и работи исклучиво со емајл. 

Таа користела техника стара повеќе од 4.000 години: шарата ја пренела на површината на бројчаникот користејќи златни ленти за да направи минијатурни прегради, а потоа ги пополнувала празнините со разни пигменти. Бројчаниците потоа се испраќаа во рерната неколку пати и беа лакирани.

Дефинитивно треба да обрне внимание на новиот модел на Piaget кој ќе донесе среќа во „Година на тигарот“ која е пред нас.