Каков часовник носи Меси: За него е ситница, за нас огромна сума

Каков часовник треба да носите на рака во текот на првиот ден од вашата нова работа? Ако го прашате Меси, одговорот е прилично едноставен - Ролекс. Аргентинскиот фудбалер беше виден со прекрасен модел од розово злато Yacht Master на неговиот зглоб, кога пристигна во Париз за да потпише договор со тимот на ПСG. Спортскиот елегантен часовник беше соодветен избор за фудбалер кој го потпишува својот прв договор со тимот до оној во кој израснал.

Поточно, станува збор за Oyster Perpetual Yacht Master ref. 126655, што е вистинска убавина, опишан како часовник што дефинира една ера. Куќиштето со дијаметар од 40 мм е изработено од 18-каратно злато Еверосе, и содржи црно бирање и мат црна керамичка основа. Придвижуван е од автоматски механизам од новата генерација 3225, со резерва на енергија од 70 часа, додека доаѓа со издржлива нараквица Oysterflex, со соодветна затворач Евероус. Часовникот се продава по цена од 27.300 долари, што секако не е малку, но бидејќи Меси доби нов договор вреден 40 милиони долари годишно, тоа е вистинска ситница за него.