Какви МРЗОТИИ, а НАЈДОБРИ: 8 легендарни фудбалери кои најмногу мразеа тренинг

Фудбалот е најпопуларниот спорт во светот, но за жал поголемиот дел од акцијата на теренот е парализирана поради короневирусот. Но, полека се враќа и навивачите се пресреќни поради тоа.

Но, иако е напорен спорт и бара постојано тренинзи, некои екстра познати и признати фудбалери не сакаа да вежбаат...

1. Хозе Мануел Морено (Club Atletico River Plate, Real Club Espana, Club Deportivo Universidad Catolica, Boca Juniors, Defensor Sporting, Ferro Carril Oeste i Independiente Medellin)

Неверојатно талентираниот аргентински напаѓач се растураше во неговите 30-ти и 40-ти години како член на легендарниот тим на Ривер Плата. Тој важи за најдобар играч на сите времиња, па дури беше споменат покрај Диего Марадона, Пеле и Алфредо Ди Стефано.

Тој е првиот фудбалер во историјата кој освои четири првенства во четири различни земји (подоцна тоа ќе го повторат Јарошик и Ривалдо). Во 1999 година, тој беше прогласен за петти најголем фудбалер на Јужна Америка од 20 век. Пред него беа горенаведените три.

Не сакал ни да помисли да вежба. Му било досадно.

2. Сократ (Botafogo SP, Corinthians, Fiorentina, Flamengo, Flamengo, Santos i Garforth Town)

Тој го добил прекарот „Доктор Сократ“, бидејќи имал диплома по медицина и затоа што бил политички активен. Тој беше еден од најголемите играчи од средниот ред во историјата на фудбалот, особено поради неговата прекрасна елеганција на зелената трева.

Со неговото име секогаш беше познато: „Тој сакаше да учи и го мразеше да тренира“. Замина во Европа откако играше една сезона во Фиорентина, Италија, но без многу успех.

3. Гери Линекер (Leicester City, Everton, Barcelona, Tottenham Hotspur i Nagoya Grampus Eight)

Еден од најдобрите англиски фудбалери во историјата. Тој беше толку добар што дури играше во дресот на Барселона, а во 1989 година го освоија Купот на победниците во Купот на УЕФА. Тој можеби беше најдобро опишан од Хари Реднап кој рече:

„Беше забавно да го гледам како е подготвен на натпреварите, иако пропушти тренинзи. Беше катастрофа кога станува збор за тренинг. Во сабота, тој само ќе дојдеше, ќе гледаше, 5 минути тренинг и си одеше “.

4. Ромарио (Vasco da Gama, PSV Eindhoven, Barcelona, Flamengo, Valencia, Fluminense, Al Sadd, Miami FC, Adelaide United i America Football Club)

Тој освои дури четири големи трофеи со Бразил, а Светското првенство во 1994 година е особено запаметено. Фановите најдобро го паметат кога беше крјно фуриозен како член на холандскиот ПСВ и Барселона.

Колку тој го мразеше тренингот најдобро го докажува неговата изјава: „Секако дека ќе одам на неговите натпревари, но нема да одам на неговите тренинзи. Мислам, јас дури и не одам на моите тренинзи “, рече Ромарио, коментирајќи за почетокот на фудбалската кариера на неговиот син, кој го нарече Ромарињо.

5. Мајкл Овен (Liverpool, Real Madrid, Newcastle, Manchester United i Stoke City)

Неговиот почеток беше ураган. Тој постигна 158 голови за Ливерпул, а потоа потпиша за Реал Мадрид како 24-годишен. Но, тоа не беше многу паметен потег со оглед на тоа што тој не даваше се од себе, иако треба да се напомене дека имаше проблеми со повреда.

Ја освои Златната топка во 2001 година, а на крајот на неговата кариера искрено рече: „Го мразам тренингот, признавам. Тоа ме чинеше на крајот… ”.

6. Роналдо (Cruzeiro, PSV Eindhoven, Barcelona, Inter, Real Madrid, AC Milan i Corinthians)

Многумина веруваат дека Роналдо е најдобриот централен напаѓач на сите времиња. Правеше чуда во 90-тите и продолжи урагански како играч на Реал Мадрид. Но, фатални беа повредите што навистина го спречија да прави многу поголеми работи. Тој е еден од оние велемајстори кој никогаш не ја освоил Лигата на шампионите, но затоа има дури две светски титули со Бразил.

Тој не беше ниту обожавател на тренерството, а неговиот поранешен соиграч Мишел Салгадо го потсети, велејќи дека Роналдо порано го молел тренерот да не го присилува премногу на тренинзи затоа што морал да биде подготвен за следниот натпревар.

7. Вејн Руни (Everton, Manchester United, DC United i Derby County)

Единствениот активен играч на оваа голема листа. Еден од тренерите во Манчестер Јунајтед, Мик Клег, верува дека Руни требало да достигне височини како Кристијано Роналдо, но не сакал да работи. Клег рече:

„Вејн искрено не ја виде важноста на тренингот. Тој секогаш ќе речеше дека тој беше само таму да игра фудбал. Искрено, малку ми е жал што не го турнав малку ... “

8. Роналдињо (Gremio, PSG, Barcelona, AC Milan, Flamengo, Atletico Mineiro, Queretaro i Fluminense)

Тој беше навистина неверојатен талент. Навивачите можеби го сакаат повеќе од неговиот сонародник Роналдо, бидејќи сè уште ги паметат тие прекрасни години во дресот на Барселона. Но, непрофесионалното однесување го чинеше затоа што управата на Барса беше убедена дека тоа ќе влијае на Меси, кој тогаш беше претстојна везда.

Неговиот соиграч на PSG, Лерој, се потсети на деновите на игра: „Роналдињо порано не се појавуваше на тренинг во текот на целата недела, а потоа во петок ќе се појави да го игра натпреварот што беше закажан за сабота. Мрзотија“