Кој е Карлос Алкараз, ривалот на Новак во финалето на Вимблдон? Тој сѐ уште живее со своите родители и не е типичен млад милионер

Шпанскиот тенисер и финалист на овогодинешниот Вимблдон за само една година целосно го промени својот живот, но и покрај големите успеси и воодушевувањето на цела планета, тој останува скромно момче од соседството.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, освојувач на рекордни 24 Грен слем титули, вчера во финалето на Вимблдон се сретна со шпанскиот колега Карлос Алкараз. А победи младиот колега на тенискиот ас Карлос.

Шпанскиот тенисер во мај го прослави својот 20-ти роденден, а веќе е прв на АТП листата, а ова место првпат го зазеде како 19-годишник, што го прави најмладиот играч кој стана светски рекет број 1.

View this post on Instagram

A post shared by Carlos Alcaraz Garfia (@carlitosalcarazz)


Младиот Карлос Алкараз Гарфија е роден во Ел Палмар, во Мурсија, на 5 мај 2003 година и пораснал со уште тројца браќа. Љубовта кон тенисот ја наследил од својот татко, кој бил директор на тениската академија во клубот Реал Сосиедад од Кампо де Мурсија.

Кога имал 15 години се преселил во спортската академија на познатиот шпански тенисер и тренер Хуан Карлос Ферер.

На турнејата пристигна во 2020 година, а веќе следната година беше во главниот ждреб на Австралија опен, порази неколку играчи од топ 10 АТП листата, влезе меѓу најдобрите 35 тенисери во светот... Досега Алкараз има освоено 11 титули, а најголем успех има трофеј на УС Опен во 2022 година.

Надвор од теренот, Карлос е прилично обичен човек, како и многу негови врсници.

Неговата мајка Вирџинија до неодамна работеше како продавач во популарна продавница за мебел, додека неговиот татко Карлос води агенција за недвижности. Тенисерот сè уште живее со семејството, во двокатен пентхаус, во кој вториот кат наводно е резервиран за канцеларијата на Карлос постариот и трофеите и тениските сувенири на Карлос Помладиот.


Со финансиите на спортистот управува нејзиниот татко, а Алкараз вели дека не му требаат скапи часовници и брзи автомобили - иако секоја година добива нов од неговиот спонзор БМВ. Неговото богатство се проценува на четири милиони долари, но тој не го води живот на млад милионер.

- Прилично сум млад и имам свои каприци, но многу сум природен, нормален и скромен - изјави неодамна тенисерот за Vogue. - Не обрнувам многу внимание на марките и автомобилите. Ако нешто ми се допаѓа, се трудам да го купам, но на крајот од денот татко ми се занимава со сето тоа.

Како што еднаш откри, тој пораснал со постер на Роџер Федерер во својата соба и го смета Швајцарецот за свој пример. За него велат дека е голем борец уште од мали нозе, но не е секогаш мирен како неговиот идол.

- Кога беше дете кршеше рекети кога ќе губеше поен или натпревар, морав да го натерам да шета низ клубот, да плаче и да се опушти пред да можам да разговарам со него за неговиот став - истакна еднаш неговиот поранешен тренер Кико Наваро.

- Но, таков лик е суштински за некој да стане победник. Карлос сака да победува во сè, дури и во игрите на табла - вели Наваро.

View this post on Instagram

A post shared by Carlos Alcaraz Garfia (@carlitosalcarazz)


Алкараз е жесток навивач на својот сакан Реал Мадрид, кој често го гледа во живо, а има пријателски однос со играчот на Реал Мадрид, Винисиус Јуниор. Тој, исто така, води добротворна организација за да им помогне на луѓето со Даунов синдром, а своите тренерки ги стави на аукција на УС Опен за да собере средства за добротворната организација Асидо.

Како што еднаш објасни, во кариерата и во најтешките моменти се води од трите C - cabeza, corazón, cojones, односно главата, срцето и тестисите.

- Секогаш ќе се сеќавам што ми кажа дедо ми: за трите C - cabeza, corazón, cojones. Тоа мото секогаш ме следи – изјави тенисерот.


Фото: Инстаграм/Youtube - screenhsoot