Кралот на модата, Џорџо Армани: Се плашам од осаменост

Модниот дизајнер, (86),исклулително паметна личност, крал и на машката и на женската мода отворено зборува за убавината, елеганцијата и мудроста на неговата мајка, доктрината „помалку е повеќе“ и неговиот страв од осаменост...

Џорџо Армани е на самот врв од својата модна кариера. Толк многу направи, пто сега книги се пишуваат за него. Го промени лицето на модата, даде друга форма, пријатна, смела, иновативна и свежа. Италијанецот низ годините ги облече најголемите светски ѕвезди, а се проценув дека е еден од најбогатите дизајнери на денешницата, со богатство од 8, 5 милијарди евра.

Името Армани стана синоним за висока мода и дизајн низ целиот свет, а се смета за едно од најпрестижните имиња.

Армани има Emaar Propreties ланец луксузни хотели и ресурси во некои поголеми градови вклучувајќи ги Милано, Париз, Њујорк, Лондон,Токио, Шангај и Дубаи. Исто така компанијата работи и со ланец на ексклузивни кафулиња, барови, ресторани и ноќни клубови низ светот.

Еве што вели за животот воопшто:

Моето најголемо достигнување?

Создавање на светот Армани

Моето најрано сеќавање?

Мајка ми, во црн фустан. Таа беше убава, елегантна жена која можеше да биде слатка и силна во исто време. Ригорозноста и достоинството го карактеризираа целиот нејзин живот.

Од што се плашите?

Јас сум исплашен од осаменоста. Јас навистина не сакам да ме сожалуваат. Меѓутоа, ако сакав да го оживеам својот живот, ќе се трудев да поминувам повеќе време со пријателите и семејството.

Оптимистички реалист или како би се опишале себеси?

 Како може песимист да биде моден дизајнер? Работата е полна со ризик.

Најдобриот совет?

Најдобриот совет што некогаш го добив беше од мајка ми. Таа рече дека ако сакате да создадете убавина, направете го само она што е потребно и не повеќе. Таа идеја за помалку е повеќе беше доктрина што ја направив моја. Сè уште ме одржува. Навистина, овие денови сметам дека е порелевантно од кога било.

Најлошото нешто што некој некогаш ви го кажал?

„Не можеш“. Јас ја започнав мојата компанија без ништо друго освен страст и охрабрување од мојот деловен партнер Серџио Галеоти [кој почина во 1985 година]. Тој рече: „Биди свој, верувај во својата визија, без оглед на критиките“. Резултатите беа изненадувачки. Би сакал да му покажам што стана од она што го создадовме двајцата. Почнавме толку мали.

Се изненадив кога почина Серхио. Морав да го преземам водењето на целиот бизнис. Не се двоумев, иако беше застрашувачки и знаев дека ќе треба да научам нови вештини. Излезе добро.

Мојот темперамент се манифестира како тврдоглавост. Од друга страна, мојата силна волја, фокус и одлучност ме одржуваа.

Јас сум кршач на правилата во областа на дизајнот, но никогаш не сум сакал свесно да создадам револуција. Едноставно ги следев своите инстинкти. Јас ги ослободив луѓето од непријатно кроење и истовремено ги замаглив линиите помеѓу она што се сметаше за „машка“ и „женска“ облека и стил.

Што ве депримира?

Несреќа на луѓето.

Вашето најголемо достигнување?

Создавање на сето ова - светот на Армани - од нула, со само 400 фунти инвестиција од продажбата на мојата стара буба VW.