Куќата од бајките на актерот Мет Дејмон

Куќата од 4,2 милиони долари се наоѓа во близина на Даблин.

Мет Дејмон помина многу време во Ирска, откако избувна пандемија за време на снимањето на филмот „Последниот дуел“. Таму „уживаше“ во карантин со своето семејство пред да се врати во Њујорк за да го заврши снимањето.

Познатиот актер изнајми вила точно пред Даблин, која неодамна беше продадена за 4,2 милиони долари, а Дејмон ја нарече куќата „бајка“ и „едно од најубавите места каде што некогаш бил“.

Куќата првично беше во сопственост на возачот на Формула 1, Еди Ирвин, и беше изградена во 1993 година со главна карактеристика на авангардната дрвена облога. Куќата има пет спални соби и пет бањи, а се карактеризира со модерна естетика и декорација изработена од наградуваните архитекти Смит + Кенеди.

Камените плочки на главниот влез во куќата водат до голема двојна црна врата со стакло што се отвора директно во трпезаријата со дрвени подови, голема маса за 10 луѓе и камин. Зад трпезаријата е кујна со бели модерни орнаменти.

Дневната соба се наоѓа на првиот кат и веднаш до каминот има просторија која се користи посебно за канцеларии со панорамски поглед на планините и морето. На приземје има игротека со маса за базен и затворено езерце што води до базенот во дворот.

Пред да се продаде куќата, таа беше достапна за изнајмување преку Airnbnb за 2.000 долари за ноќ, и секој што имал среќа да ја посети, може да сретнал соседи, вклучувајќи ги Ван Морисон, како и Боно и Еџ, од групата У2.