Купува тигари, се коцкаа, изневеруваа жени: Пропаднаа

За време на кариерата на богатi, по завршувањето -„црковните глувци“.

Се случува врвните спортисти да не знаат како да пренесат своите вештини од терен кога станува збор за бизнис. Слабите инвестиции, развратниот живот и трошењето пари чинеа банкрот на многу спортисти.

Диего Марадона

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња го собори својот рекорд за висината на неговиот договор двапати во неговата кариера. Сепак, неуредниот приватен живот го однесе во „црвено“.

Италијанците сепак го товарат за долг од 50 милиони долари за даноци додека тој играше за Наполи.

Мајк Тајсон

Во 1986 година, Мајк Тајсон стана најмладиот шампион во верзиите WBC, IBF и WBA. За време на неговата кариера, тој имал над 100 професионални натпревари и заработил повеќе од 400 милиони долари. И тогаш во 2003 година прогласи банкрот. Каде отидоа парите? Додека другите ја цитираа неговата развратност, како на пример купување сибирски тигри, Тајсон рече дека е измамен од управителот Дон Кинг.

Денис Родман

Поранешната ѕвезда во НБА-лигата и победник на шампионскиот прстен со Чикаго Булс и Детроит Пистонс, Денис Родман е само еден од спортистите кои банкротираа.

Неговите тетоважи, пирсинг и обетки, како и разни фризури, го направија опасен, па затоа доминираше на теренот, но надвор многу брзо се распадна. Неговиот проблем со алкохолот и дрогата го доведоа скоро до питачки стап, асамо на жена во име на алиментација тој и должеше 808.935 долари

Борис Бекер

Скапите разводи, погрешните деловни потези и животот на висока ноза - „статусот на славна личност“ ја уништи тениската легенда!

Судот во Лондон го прогласи Бекер за банкрот во јуни 2017 година, бидејќи тој не го врати заемот во британска банка две години. Според британскиот „Телеграф“, банката „Арбутнот Латам“ го тужела Бекер, кој не го вратил заемот од дури 3,5 милиони евра!

Според некои наводи, Бекер инвестирал околу 100 милиони евра во индустријата за гас и нафта во Нигерија и останал без сè, бидејќи бил измамен од деловните партнери.

Мерион Џонс

Марион е спортистка која освои златен медал на Олимписките игри три пати. Нејзината кариера не успеа кога беше откриено дека користела допинг. После тоа, нејзините медали и награди беа одземени. 

Да ги влоши работите, таа призна дека фалсификувала здравствени проверки.

Ивандер Холифилд

Ивандер е боксер кој беше петкратен светски шампион. Историјата ќе го запомни по фактот дека Мајкл Тајсон му го одгриза увото. Тој доживеа голем успех и надвор од рингот, со бројни деловни потфати. Сепак, неговата слава избледе кога ја одзедоа неговата куќа во Атланта, која вреди 10 милиони долари. 

Исто така, една од шесте жени со кои има деца, го тужеше за неплаќање алиментација за 550.000 долари.

Ален Ајверсон

Ален Ајверсон е поранешна славна ѕвезда во НБА, и тој создаде проблеми и на теренот и во неговиот приватен живот. Едвај некој можеше да игра како него, беше страв и трепет за противниците. Сепак, во приватниот живот тој создал различни проблеми.


Толку многу што адвокатите тешко можеа да го одбранат Една од најскапите беше судскиот процес против Мерлин Годфри, кој беше нападнат од телохранителите на Ален во ноќен клуб. Судската процена беше проценета на 260.000 долари. Ајверсон изгуби. Подоцна, неговата сопруга се разведе од него и го замоли да испраќа алиментација секој месец.

Фото: EPA/ Demian Alday Estevez, Profimedia