На Коби еднаш му побараа автограм за дете кое умира: Остатокот од приказната го крши срцето

Коби Брајант беше пример за милиони момчиња низ целиот свет, а дури сега излегуваат многу приказни дека починатиот кошаркар бил вистински херој. Една жена по име Кристен О’Конор Хехт сподели на својата Фејсбук приказна за петгодишно момче, познато како Коби, чија последна желба беше да се добие автограм од познат кошаркар. Малиот Коби беше крајно болен, умирајќи од срцев дефект за кој што немаше лек.

Кристен пишува дека го запознала нејзиниот сегашен сопруг Том, кој работел во кошаркарскиот клуб Феникс Санс. Таа го замоли да се обиде да стапи во контакт со Лејкерс и да добие автограм.

„Том ми се јави следниот ден и ми рече: 'Брајант ќе го стори тоа. Всушност, не само тоа. Тој реши да го посети малиот Коби “, вели Кристен.

Брајант го направи како што рече. Следната недела, тој дојде во болницата и целиот ден го помина со малиот навивач. Познатиот кошаркар ги праша лекарите дали проблемот е решен финансиски, и понуди да му плати на операцијата на детето. Немаше помош и спас, а Брајант побара од тимот во болницата да не ја раскажува приказната.

Момчето починало по неколку дена.

View this post on Instagram

Thank you for your ongoing support of #TheMambaMentality and its message! Follow us @granity to stay updated on our upcoming projects including our next book #Wizenard! #GranityStudios

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on