Најскапите модни детаљи за мажи: Дали е перверзија...или не?

Идеално место за започнување на оваа приказна е со паричник. Ова нешто еволуираше од едноставно парче ткаенина во која парите се чуваа до убаво „спакувано“ богатство. Традиционално, главен материјал што се користеше за паричникот беше кожа, а оние најквалификувани занаетчии користеа ретка кожа со висок квалитет. Сепак, напредокот на технологијата ја обележа ерата на употреба на нови материјали.

Луис Хамилтон користи биометриски паричник на јаглеродни влакна Данхил, кој е изработен од карбон и има кожен ентериер. Иако е лесен и стилски, овој паричник има свои скриени карактеристики. Металните импланти спречуваат неовластен пристап до картичките, а за отварање на овој паричник секористи отпечаток на прстите.

Чадор (50 000 долари)

Чадорот е секако додаток што се надеваме дека нема да го користиме. А примамливиот чадор за кој зборуваме е дизајниран од италијанецот Флавио Бријаторе во соработка со дизајнерот Ангела Галас. Заобиколувајќи го полиестерот што се користи главно за правење чадори, ова ремек дело е изработено од крокодилска кожа, која е природно водоотпорна.

Чевли ($ 50,000)

Според традицијата, еден пар Оксфорд или мокасини може да се наречат моден додаток, но патиките дефинитивно биле во центарот на вниманието последниве години и невозможно е да се игнорираат. Тие го најдоа патот до празнични настани, така што не сме изненадени кога слушаме дека брендовите како Долче и Габана или Гучи излегоа на овој пазар со своите дизајни.

Сепак, Најк ги претстави најскапите патики во светот, што ги носи познатиот рапер на Биг Бои.

Очила за сонце (408.000 долари)

Не можете да бидете кул ако немате очила за сонце ... и ова веќе стана факт. Очилата за сонце се додаток со кој практично никогаш не може да тргне наопаку - само треба да пронајдете добра рамка за формата на лицето. Традиционалните стилови на очила за сонце никогаш нема да излезат од стил, но модерните верзии секако имаат своја привлечност. Очилата на брендот De Rigo Vision Chopard комбинираат 60 грама деветнаесет каратно злато и 51 дијамант, а еден поглед на нив ви кажува доволно за луксузот и ексклузивноста што тие ја претставуваат.

Часовници (2.800.000 долари)

Модерен и скап часовник е вистински показател за нечиј моден стил и социјална позадина. Овие неверојатни гаџети прераснаа во феноменални ремек-дела на уметноста и содржат вистинска убавина и прилагодени за специфични прилики. Иако скапите часовници се добро познати, еден од нив се истакнува особено и е познат во целиот свет. Ова е Хаб Бенг Биг Бенг, на кој работеа 17 лица во период од 14 месеци. Беше украсен со дијаманти, а Бијонсе го подари на нејзиниот сопруг Џеј Зи.

Копчиња за манжетни (4.200 000 долари)

Ова е врв! Стилот е во деталите, а тоа е факт. Ако обратите внимание на малите работи, вашиот изглед може да биде многу подобар. Дури и најмалата работа може да ја претвори обичната комбинација на облека во стилски совршена, така што не е изненадување што најскапиот артикл на нашата листа е исто така најмал.

Манжетните се појавија во шеснаесеттиот век, станаа популарни и широко распространети низ целиот XVIII век. Традиционално, овие копчиња беа ретки парчиња накит што им беа дозволени на мажите да го носат, поради што имаа интересен дизајн. Jacob & Co создаде пар дијамантски копчиња, чија цена е 4,2 милиони евра. Централната декорација на обете страни е 10,5 каратно жолт дијамант, врамен со други дијаманти и тежина од вкупно пет карати.