Напиток од три состојки што ги топи мастите: Доволна е една шолја

Откако ќе претерате со храната, најлесниот начин да започнете со чистење на телото е со напиток направен од само три состојки.

Напитокот од ѓумбир и лимон, брз и лесен за подготовка, е одличен избор за чистење на организмот од токсини. Освен што ќе го стимулира метаболизмот, чудотворниот напиток ќе ја подобри и исхраната.

Ѓумбирот е моќен антиоксиданс кој ја подобрува функцијата на црниот дроб и е одличен за детоксикација на телото. Освен тоа, помага при надуеност и го забрзува варењето.

Лимонот има диуретично дејство кое го поттикнува ослободувањето на токсините од телото.

За подготовка на овој напиотк потребни ви се следниве намирници:

-3 dl вода на собна температура

-исцеден сок од половина лимон

-1 cm корен од ѓумбир 

Начин на подготовка:

Во чаша млака вода додадете исцеден лимон и ситно изрендан ѓумбир. Оставете го напитокот да отстои малку и потоа испијте го.

Чудотворниот напиток може да послужи како детоксикација и подготовка за диета, но и како здрава утринска голтка која ќе ви помогне да го исчистите телото од токсините. По желба можете да го засладите со многу малку мед.


Фото: unsplash

Извор: б92