„Не превртувајте со очите, оддадете му чест на Србинот“ текст на Њујорк Тајмс за Ѓоковиќ на кој НЕ сме навикнати

- Ова е Вимблдон на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте со очите - со овие зборови, Њујорк Тајмс ќе ја започне приказната за најдобриот тенисер во светот и претстојниот Вимблдон, каде што ќе се обиде да го изедначи бројот на Грен слемови со најголемиот ривал, Роџер Федерер и Рафаел Надал, кои имаат по дваесет.

Според Њујорк Тајмс, на прв поглед, се чини дека овогодинешниот Вимблдон, прв по избувнувањето на вирусот, поради што не се одржа минатата година, беше намален со отказите на Рафаел Надал и Наоми Осака, и играта на Роџер Федерер е сè уште под знак прашалник по операцијата на коленото и бидејќи има скоро 40 години. Исто така се помалку шанси има Серена Вилијамс да направи уште една серија победи.

Но, Ѓоковиќ ќе биде таму, свеж по победата на Ролан Гарос, со главна цел да влезе во историските книги на рекорди. Тој би се изедначил со Федерер и ќе стане првиот во историјата на тениската Опен ера кој би можел да ги освои сите четири гиланд слема во една календарска година.

До неговите тврдоглави хејтери во текстот е упатена пораката: Игнорирајте го или исмејувајте го неговиот марш, но на крајот, оддадете му чест на огнениот и ефикасен Србин.

Новинарот забележува дека хејтерите на Ѓоковиќ треба да ги преиспитаат своите мисли.

- Неговиот минималистички пристап ја редефинира тениската мајсторија. Во спортот што зрачи со естетика, авторот го споредува Новак со славниот сликар Марко Ротко, познат по неговите минималистички уметнички дела. Тој има совршена подготовка, рамнотежа, поместување на тежината и работа на нозете, повеќе од кој било во историјата на тенисот. Додека Федерер го има расположението и грациозниот барокен уметнички пристап на Рембрант, а физичките и тениските текови на Надал потсетуваат на левата рака во тешка категорија во боксот, играта на Ѓоковиќ има и своја убавина. Ниту еден врвен играч никогаш не бил толку флексибилен, што може да се наведнува на која било површина и да претвори луд дефанзивен спринт во ненадеен напад.

- Тој не е робот. Тој е Худини. Постојат многу побарувања на Интернет што може да се избројат. Тие велат дека тој е машина. Робот... Во текот на последната деценија, тој направи повеќе од кој било друг во тенисот - наведува авторот.

Новинарот на „Тајмс“ потсети и на некои од неговите славни победи. Против Надал во финалето на Австралија опен 2019, Федерер на Вимблдон истата година, како и финалето на Австралија опен со Надал во 2012 година од шестчасовна борба. Исто така борбите против Федерер во 2010 и 2011 година, кога тој двапати се издигна од пепелта на УС Опен за да го собори Федерер во полуфиналето, спасувајќи го мечот во двата наврати.

Авторот признава дека Новак има и маани.

- Да, тој може да пукне, кршејќи рекети, врескајќи како вознемирено дете кон себе, своите тренери, судии... За време на неговиот темпераментен наплив на емоции на УС Опен, тој луто ја фрли топката што го погоди линискиот судија и што доведе до негово исфрлање од турнирот. Тој исто така потсети дека одржувал турнири во Србија и Хрватска среде пандемијата на вирусот корона, како и ставовите во врска со вакцинацијата, што светската јавност не ги оправда.
- Со години се чинеше дека машкиот тенис е дефиниран со едно ривалство, Федерер против Надал. Два големи шампиони и два контрастни стила. Нивната трајна врска ја дефинираше староста на овој спорт. Тогаш Ѓоковиќ дојде. Тој е трето тркало, различно од Федерер и Надал во секој поглед, вклучувајќи го и фактот дека не доаѓа од богати земји како Швајцарија и Шпанија, туку од источноевропска земја што навивачите не можат да ја најдат на мапата.

За неговите хејтери, сето ова е горчлив лек, кој треба да го проголтуваат се почесто. Новак сега има предност во меѓусебните дуели во однос на двата најголеми ривали. Од 2011 година тој има освоено 18 грен слема, седум повеќе од Надал и 14 повеќе од Федерер.

По Австралија опен оваа година, насловите во весниците ја привлекоа непријатната тениска вистина: Ѓоковиќ е можеби најголемиот од сите.

Доколку одморениот Федерер може да ја започне старата магија на полето со трева, можеби ќе се избориме за титулата што ја посакуваат сите, реванш за финалето од 2019 година. Новак ќе се најде на добро познато место, соочен со бучна публика која сака Федерер да победи и да го види српскиот тенисер во пораз.

Доколку продолжи поновата историја, Ѓоковиќ повторно ќе го подигне шампионскиот пехар, што е уште една опомена за оние кои одбиваат да го прифатат еден од највозбудливите шампиони во целиот спорт.

- Вимблдон се намали? Не баш - заклучува авторот на овој одличен текст за Новак.

извор:beograd.in
фото: WIKIPEDIA