НОВ РЕКОРД: Бугати возеше со дури 490 км на час!

Новиот најбрз автомобил во светот е „Бугати Кајрон“, кој на тест пистата во Германија возеше со неверојатни 304,77 милји на час, односно 490,47 километри.

Станува збор за автомобил вреден неверојатни 2,4 милиони евра и чиј прототип беше откриен на 1 март 2016 година на Саемот за автомобили во Женева.

Двоцилиндричниот Bugatti Karon има осум-литарски W16 квад-турбо мотор и седум брзини, а тестираниот примерок мораше да има ласерски систем за контрола на стабилноста за да остане цврст на земја со сите четири тркала. Автомобилот го управувал британскиот возач Енди Валас, добитник на познатата „24 часа на Ле Манс“ во 1988 година. Новиот светски рекорд беше фиксиран на 27 милји на час, што е над 43 милји на час. Валас возеше толку брзо што одеше фантастични 136 метри во секунда, повеќе од должината на фудбалскиот терен.

„Ова е пресврт за вечноста. Задоволни сме што станавме првиот производител на автомобили што произведува возило способно да достигне брзина од 300 милји на час“ рече Стивен Винкелман, претседател на Бугати.

Возачот Енди Валас објасни зошто брзината е толку важна за возачите.

„Повеќето оние кои сакаат брзина е да возат околу 150 милји на час (околу 240 километри), но потоа сакаат да додадат уште 20, потоа уште 30 милји. Ја преминавме границата од 300 милји. Тоа е нов рекорд и Кајрон влезе во една цела нова територија непроменета. Никогаш досега производителот не го постигнал тоа “, рече тој.

Бугати, заедно со Ауди, Бентли, Ламборџини, Порше, Сеат и Шкода, се дел од групата Фолксваген.

Првите 200 парчиња „Bugron Chiron“ беа продадени однапред. Цената на еден автомобил беше 2,4 милиони евра, а пред купувањето беше потребен депозит од 200.000 евра. Овој автомобил достигнува брзина од 100 километри на час за 2,4 секунди, а од нула до 200 километри на час достигнува 6,5 секунди.