Новак Ѓоковиќ загуби многу пари поради грешка на Српската федерација!

Новак Ѓоковиќ сензационално ќе беше жртва на грешка на Српската тениска федерација: грешка што ќе го чинеше многу пари 23-кратниот грен слем шампион. Српскиот тенисер ќе има право на спортска пензија, која треба да произлегува од бронзениот медал освоен на Олимписките игри во 2008 година.

Ноле требаше да почне да ја наплатува оваа пензија кога ќе наполни 35 години, но се уште не добил ништо. Според Спортклуб, проблемот би настанал поради грешка на Тенискиот сојуз на Србија. Во рок од 30 дена од освоениот медал на Олимпијадата, федерацијата требаше да ја достави потребната документација за тенисерот да ја добие пензијата. Сепак, според Спортклуб, Српската тениска федерација никогаш не би ја доставила документацијата што би му дозволила на Ѓоковиќ да добијте ја оваа пензија. Правилата во врска со оваа спортска пензија подоцна се сменија, а српската влада подоцна одлучи да му исплати на тенискиот шампион месечен износ доживотно, почнувајќи од четириесеттата година на спортистот.

Ѓоковиќ победи во Синсинати

Новак Ѓоковиќ го победи Карлос Алкараз во Синсинати во епско финале, кое траеше 3 часа и 49 минути (најдолго во историјата на АТП Мастерс 1000), освојувајќи го Вестерн и Јужен Опен 2023 година.

Впечаток е дека Србинот никогаш нема да го заборави мечот кој му ја донесе 95-та титула во кариерата, 39-та од оваа категорија на настани. По водството во првиот сет, Ѓоковиќ мораше да се справи со импресивен топлотен бран и почна да се бори физички. Потоа на Алкараз му понуди меч поен во тај-брејкот од вториот дел од играта и нешто му ја запали душата.

Не го спречија ни четирите потрошени меч топки пред последниот спринт; дури ни феномен роден под знакот бик. На прес-конференцијата по натпреварот, Ноле го анализираше натпреварот велејќи: „Имавме луд натпревар.

Мислам дека немам одиграно многу вакви натпревари во животот. Можеби можам да го споредам со финалето со Рафаел Надал на Австралија Опен во 2012 година. Очигледно зборуваме за најдобар натпревар од три сета во овој случај, но тоа траеше речиси четири часа.

Тоа беше еден од најтешките натпревари ментално, емоционално и физички што сум ги одиграл во кариерата. Почнав подобро, но потоа физички се мачев на теренот. Алкараз беше во предност за сет и брејк, но имаше лош сервис гем и мислев дека имам шанса.

Се борев и верував дека можам да го направам тоа. Во третиот сет имав многу шанси; Карлос беше неверојатен на вториот меч. Алкараз сега веќе не ме изненадува. Начинот на кој победи на некои големи натпревари е импресивен. 

Не можеме да ја заборавиме неговата возраст. Сензациите што ги чувствувам на теренот против него ме потсетуваат на оние со Рафаел Надал. Секој поен е битка. Мора да ја освоите секоја точка, без разлика на условите. Точката на мечот што ја поништи при 5-3 беше едноставно фантастична“.