Новак на колена, Алкараз е новиот победник на Вимблдон: Епски меч за историја

Шпанскиот тенисер број еден Карлос Алкараз го победи србинот Новак Ѓоковиќ во машкото финале на Вимблдон. Исклучително тежок меч кој траеше скоро 5 часа. Првиот и четвртиот сет му припаднаа на Ноле, но во решавачкиот петти сет Акарлос покажа надмоќ. 

20 годишниот шпанец го забележа најголемиот свој успех, а Новак сруши неколку светски рекорди со ова учество на реномираниот настан