Новак се извини што доцни, а потоа слушна „20 години го чекав ова“: Хит приказна од стрижењето пред Олимписките игри

Големиот обожавател на Ѓоковиќ, Иван Вукчевиќ, имаше чест да го дотера најдобриот српски атлетичар пред патувањето во Токио

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, замина за Токио, на патот кон вечната слава, бидејќи главна цел му е да освои златен медал на Олимписките игри, со што ќе освои сè што може да се освои во тенисот.

Пред патувањето во Јапонија, Ѓоковиќ беше во Црна Гора, каде ги посети Свети Стефан и Котор, каде тренираше со својот тренер за фитнес, а беше во друштво на неколку сериозни лица како поранешните кошаркари, Владе Дивац и Марко Јариќ.

Непосредно пред патувањето во Токио, Новак реши да се потстрижи. На неговиот голем обожавател, кој го следеше од самиот почеток на кариерата, не ни сонуваше дека ќе му ја скрати косата.

Иван Вукчевиќ објави на својот Инстаграм профил како изгледа сето тоа и колку Новак го воодушеви.

- Го следам Новак  од самиот почеток. Слободно можам да кажам дека сум меѓу најголемите љубители на тенисот. Гледајќи ги натпреварите, јас исто така знаев како да ја забележам фризурата на Новак и да коментирам за тоа колку му е потстрижна косата. Еднаш Маја ме праша: „Замисли дека некогаш ќе ја истрижеш косата на Новак!“ Јас одговорив: „Ох, нема како да се случи тоа!“ Иако потајно сакав со цело срце и го сонував тој момент - фризерот од Котор ја започна приказната, а потоа опиша како изгледаше повикот што го чекаше со години.

- Кога добив покана од моите пријатели да закажам фризура за Новак, бев во неверување… се јавив на Маја и и реков: „Денес добив покана што ја чекав цел живот. “ Откажав сè тој ден- опиша Иван со возбуда.

Најимпресивна е секако неговата прва реченица кон Ѓоковиќ, откако се извини што малку доцни.

- Кога се појави, тој се извини што малку задоцни, и јас му реков: „Чекав 20 години за овој момент!“ Денес создадов спомени за цел живот. Ја истрижав косата на Новак пред да замине на Олимписките игри во Токио. Се сликавме, разговаравме за спортот… и уште еднаш тој ме убеди дека најголемите луѓе се наједноставни! Новак, благодарам - напиша фризерот Иван Вукчевиќ.

Извор: Телеграф.рс