ONEPLUS и MCLAREN лансираат мобилен со невидлива камера

Замислете си око кое се’ гледа, а вие не го гледате!

Со оглед на тоа што паметните телефони имаат сè повеќе камери, идејата за создавање дискретни леќи е навистина привлечна. Сега, брендовите „OnePlus“ и „Мекларен“ се здружија за да ги претворат камерите во „инкогнито“ во реалноста.

Кинескиот бренд за телефони и британскиот производител на супер автомобили го претставија новиот концепт за мобилни телефони на настанот CES 2020, кој користи електро-хром стакло технологија, која може да се види и во супер-брендирани автомобили, за да се создаде невидлива камера.

Concept One е првиот телефон што има стакло за промена на бојата што користи органски честички за да создаде промена во транспарентноста. Стаклото што ги покрива леќите на фотоапаратот може да се промени за 0,7 секунди, што е всушност побрзо од активирање на која било камера.

Електрохроматското стакло обично се состои од два панели стакло со материјал што ја менува бојата, сместен меѓу нив. Сепак, со оваа креација, OnePlus беше во можност да создаде нешто потенок од просекот: индивидуалните панели имаат дебелина од 0,1 мм, што ги прави тенки како заштитен филм.

„Невидливите камери претставуваат нова форма на дизајн што ги спасува корисниците од компромисот на тековните распоред на фотоапарати“, рече извршниот директор и основач на „OnePlus“, Пит Лау. Сепак, ова е само цреша на шлаг кремот кога станува збор за елегантен мобилен телефон. Соработката OnePlus-McLaren му даде на Concept One многу важна луксузна димензија. Инспириран од моделот 720S Spider на брендот Мекларен, кој има електрохромички стаклен покрив, на овој телефон е дадена нежна кожа во иконскиот McLaren папаја портокалова боја. Можеме да кажеме дека ги има истите детали за завршна обработка како спортски автомобил од 300.000 американски долари.


„Во брендот Мекларен избираме најквалитетна кожа произведена во Велика Британија. Тоа е луксузен материјал и ние сакаме да ја задржиме нашата експертиза во дизајнирањето на концептот „OnePlus“ “, изјави Мекларен бренд менаџерот за дизајн на бои, Џо Луис.